Funkciók II.
No, de lássuk, milyen funkciókat, szolgáltatásokat kínál még a Canon EOS R5! Itt van például az igen fontos sebesség, ami főleg annak tükrében tekintélyes, hogy egy 45 MP-es képérzékelővel állunk szemben: mechanikussal 12, elektronikus zárral 20 kép/mp sorozatfelvételi sebesség érhető el követőfókusszal és fényméréssel! És tényleg működik, ráadásul pontos élességállítással!
Az említett HEIF formátumban elérhető a HDR funkció, ami 10-bites színmélységével jóval több adat (színtónus) eltárolására képes, mint a hagyományos, 8-bites JPEG. Igaz, a fényképezőgép itt a fájlméretet annyira nem nyeste le, mint vártam volna: míg a gép saját JPEG állománya 23 MB-os volt (teljes felbontás, finom minőség), addig a HEIF (HIF kiterjesztés) 26 MB-ot nyomott. A CR3 RAW fájl 53 megás, míg az Adobe Camera RAW JPEG konverzió (10-es minőségű JPEG) csupán 12 MB-ot foglalat a merevlemezen.
Többféle HDR mód közül választhatunk, de aki tényleg jó minőségű, azaz igényes nagy dinamikájú képeket szeretne, az inkább fotózzon RAW-ban és készítsen több expozíciót
Elsőbbségben részesíthetjük a csúcsfény árnyalatait, így a fényképezőgép kevésbé égeti ki a téma világos részeit, a fényméréskor a készülék „jobban odafigyel” a kiégésre hajlamos területekre.
A Canon RF objektívek korrekciójára is van lehetőség: a menüben aktiválhatjuk a vignettálás, az optikai (geometriai) torzítás, a színtorzítás, a diffrakció korrekcióját, de bekapcsolhatjuk az objektív digitális optimalizálását, ami egy leheletnyivel élesebb eredményt nyújthat. Kvázi saját objektív profilt állíthatunk össze a repertoárból.
Rendelkezésünkre áll még a szokásos többszörös expozíció, ahol akár zajszűrésre is használhatjuk a képek rétegezését, van klasszikus HDR mód és fókuszsorozat, ami elsősorban makrózáskor jön jól.
Szintén érdekes dolog a „Bulb időzítő”, ahol mentesülünk a kioldó nyomva tartása alól! Így külső időzítő nélkül is készíthetünk extra hosszú (maximum 99 óra 59 perc) expozíciót is, ami igen érdekes felvételeket eredményezhet (pl. egy amúgy emberekkel zsúfolt teret tehetünk kihalttá).
A kézi élességállítás néha igazi kihívást jelent, de szerencsére a Canon EOS R5-öt felkészítették erre a problematikára, így nem kell segéd nélkül maradnunk. Igen, élkiemeléssel tehetjük láthatóvá az éles területet, ahol az élkiemelés szintje lehet kicsi/nagy, színe pedig vörös/sárga/kék a téma függvényében.
Elérhető a korábbról (EOS 5D Mark IV) már ismerősen csengő Dual Pixel RAW (DPRAW) feldolgozás, ahol immár készüléken belül végezhetjük a képélesség mozgatását. A szolgáltatás itt azonban kibővült az úgynevezett DPRAW Portrait Relightinggal, ahol portréink világosítását, vagy a háttér kontrasztjának erősítését végezhetjük több lépésben. Senki se higgye, hogy mostantól nincs többé szükség vakura, derítőlapra, a világosítás csupán pár árnyalatnyival emeli az árnyékos részeket, hatása ráadásul nem természetes, ha túltoljuk.
Nem maradt ki a RAW fájlok feldolgozása sem, ahol egyszerre akár több CR3 állományt is konvertálhatunk HEIF, vagy JPEG formátumba. Alapvetően az expozíciós értékeket, a fehéregyensúlyt, a képstílust, a zajszűrést, a felbontást és hasonló paramétereket állíthatunk be.
Videóinkból (akár a 8K felbontásúakból) képkockákat menthetünk ki a menüben, azaz legfeljebb kb. 35 MP-es állóképeket kaphatunk.
Természetesen a Canon EOS R5 is rendelkezik vezeték nélküli kommunikációs modulokkal, így van WiFi és alacsony energiaigényű Bluetooth is. A fényképezőgépet többféle eszközzel köthetjük össze drót nélkül; okoseszközök esetén használjuk a Canon saját alkalmazását, a Canon Camera Connectet, ami Android és iOS rendszerek alá érhető el. A fotómasinához csatlakozva egyszerre akár többen is böngészhetnek a fényképek között, de megoszthatjuk csak a kiválasztott elemeket is, vagy átküldhetjük azokat feldolgozás céljából számítógépünkre, okoseszközünkre. Módunk van automatikus képtovábbításra is, azaz kioldás után az R5 automatikusan továbbküldi a felvételt a csatlakoztatott okoseszközre. Azonban sokan valószínűleg a vezeték nélküli távvezérlés miatt fogják bekapcsolni a WiFi-t: az említett alkalmazás segítségével ez is megoldható.
Az EOS R5-tel már FTP-zni is lehet: a Canon EOS Utility legfrissebb verziójával már offline FTP és FTPS szolgáltatást is igénybe vehetünk, illetve a fotógépről közvetlenül, WiFi-n keresztül is feltölthetjük fájljainkat a szerverre.
Nem maradt ki a többi, már korábbi gépekben megkapott funkció, szolgáltatás sem (mint például a gombok, tárcsák egyedi kiosztása, a time lapse stb.), de ezeket most nem fogom ismételten részletezni. Sokkal érdekesebb az EOS R5 videós részlege, amiről a következő oldalon olvashattok!