Szolgáltatások és funkciók
Ahogyan azt már az OM System OM-3 homloklemezén láthattuk, a készülék megörökölte a PEN F modell testre szabható szín- és monokróm profilvezérlő kapcsolóját, ami lehetővé teszi, hogy egyedi vizuális stílusokat hozzunk létre „újrateremtve a filmes fényképek klasszikus megjelenését”. Eza kapcsoló anno megosztotta a rajongótábort, de a válaszom a károgóknak: „ne használd, ha nem akarod!”. Aki szeret JPEG-ben fényképezni, és nem akar órákat tölteni a nyersképek hívásával (főleg tudva, hogy úgysem tudja elérni azokat a színeket, amit ez a kapcsoló „csípőből” produkál), az nagyon rá fog kapni az ízére!
Az OM-3 ráadásul már vázon belül képes arra, hogy a Live ND/GND, illetve a HDR és a fókuszrétegezés funkciókkal számítógép közbeiktatása nélkül hozzon létre lélegzetelállító fényképeket. A Live ND-t és a fókuszrétegezést már számtalanszor kiveséztem, most nem ismételném önmagamat.
Nos, a váz lelke a TruePic X képfeldolgozó processzor, ami karöltve a többrétegű BSI képérzékelővel igen tág dinamikatartományt és alacsony zajszintet produkál (lásd a képmintákat és ISO-s képeket).
Az Olympus öröksége a kimagasló hatékonyságú, vázba épített (szenzormozgatásos) képstabilizátor, amit az OM-D E-M1 óta sokan – kisebb-nagyobb sikerrel – lemásoltak. Az OM-3-ban is fantasztikusan dolgozik ez a rendszer, ami összepárosítva olyan objektívvel, aminek optikai stabilizátora van, még nagyobb hatékonyságra képes: akár 7,5 FÉ előnyre tehetünk szert!
Bár első látásra nem néznénk ki belőle, hiszen melyik „retró” masina volt igazán strapabíró, de az OM-3 IP53 szabványnak megfelelő védettséggel bír, ráadásul -10°C-ig fagyálló is, szóval a stílusos fotókalandnak semmi sem szabhat határokat.
Csakúgy, mint a gyártó más modelljei, az OM-3-ban is megtalálható a nagyfelbontású képalkotó mód, amivel állványról és kézben tartva is hatalmas felbontású fotókat készíthetünk (maximum 80 MP állványról és maximum 50 MP kézből JPEG és ORF egyaránt). Ráadásul a több expozíciót összetoldó szolgáltatás nem igényel külön számítógépet, hanem itt is minden vázon belül történik! De nem maradt ki a repertoárból a halszemkorrekció, vagy a képdőlés-korrekció sem.
És akkor essen szó picit az autofókusz rendszerről is: összesen 1053 kereszt típusú AF-mező áll rendelkezésünkre, aminek hatására a fázisérzékelős rendszer rendkívül gyorsan és pontosan képes akár mozgó témára is „tapadni”. További segédfunkciók a mesterséges intelligencia által támogatott témakövetés, ahol kiválaszthatjuk, hogy milyen elsődleges témát szeretnénk követni (pl. ember, állat, jármű). De csillagfotósoknak is kedvez az OM-3 a maga „Starry Sky AF” módjával, ahol rendkívüli érzékenységgel, élőkép kinagyítással állhatunk rá a kiszemelt konstellációkra.
A sorozatfelvételi sebesség sem marad el a konkurencia mögött, hiszen akár 120 kép/mp-et is elérhet a képelés tempója. AF-követéssel egészen 50 kép/mp-ig mehetünk el, ami – szerintem – szinte minden téma lekövetésére elegendő. Lazán kapcsolódik még a sorozatfelvétel sebességhez a „Pro Capture” mód, amit már korábbi csúcskategóriás vázakban is megismerhettünk: akár 70 képet rögzíthet a rendszer a kioldó teljes lenyomása előtt, így nem maradunk le semmi „egyszer az életben” eseményről.
Mozgóképek terén sincs szégyellnivalója az OM-3-nak, noha nem kifejezetten videokamera: C4K, 4K, Full HD felbontások, akár 50/60 kép/mp-es képfrissítés, maximum 205 Mbps-os adatsűrűség, LongGOP, ALL-I, H.264 és H.265, lassított felvétel (maximum 240 fps), gyorsított felvétel (minimum 1 fps), Flat, OM-Log400, HLG, OM-Cinema1, OM-Cinema2 színprofilok, zajszűrés hangfelvételhez, zebra-csíkok és még sorolhatnám. A vázhoz – természetesen – csatlakoztathatunk külső mikrofont, vagy fejhallgatót, de HDMI aljzaton keresztül tiszta jelet küldhetünk külső monitorra, felvevőre.
A beépített Bluetooth és WiFi moduloknak hála nem okoz gondot a hálózatba való bekötés, illetve a távvezérlés sem, szóval nem kell különböző „madzagokkal” bajlódnunk, ha épp nem a fényképezőgép mögött állva szeretnénk képeket készíteni, vagy gyorsan át szeretnénk küldeni képanyagunkat mobileszközeinkre, vagy számítógépünkre.