Működés, funkciók, szolgáltatások, videofelvétel
Szóval, hogyan is működik a Sigma BF? A bekapcsoláshoz nyomjuk a váz hátoldalán legalul található gombot, aminek felirata egy egyszerű pötty (pont). Ekkor a fényképezőgép röviden felvillantatja a Sigma új logóját (egy szigma jelet), majd azonnal fényképezhetünk. Ez az egész a másodperc töredéke alatt történik, ha pislantunk, már le is maradtunk az üdvözlőképernyőről.
A három pont felirattal rendelkező hosszúkás gomb megnyomásával beléphetünk a fényképezőgép fő- és gyorsmenüjébe. A gyorsmenü a szokásos elemeket tartalmazza, mint például a paraméterek megjelenítését, a segédvonalak kirajzolását, az elektronikus szintezőt, az aktuális gyújtótávolság kijelzését, és hasonlókat. Ha itt a kurzorgombokkal lefelé haladunk, bejutunk a főmenübe „SYSTEM”.
A Sigma BF főmenüje üdítően egyszerű és rövid – össze sem lehet hasonlítani bizonyos más gyártók bizonyos modelljeivel (kacsintás). A főmenüben gyakorlatilag a legszükségesebb funkciók találhatók, mint például a firmware frissítés, a belső tárterület formázása, a szerzői jogi beállítások, az objektív képkorrekciójának bekapcsolása, a nyelv- és időbeállítás, illetve el is menthetjük a beállításokat.
Elkerülhetetlenül felmerül az a kérdés, hogy hogyan tudjuk a fotós módot kiválasztani, hiszen nincs semmiféle módválasztó tárcsa a gépen. Mi sem egyszerűbb ennél: a kombinált kezelőszerv (tárcsa) központi gombjának megnyomásával aktiváljuk a gyorsmenüt, ahol alul kiválaszthatjuk az adott expozíciós paramétert (záridő, rekeszérték, érzékenység). Vigyük rá a kurzort bármelyikre, majd ismét nyomjuk meg a központi gombot. Ekkor választható lesz a kijelölt paraméteren, hogy automatikus „AUTO”, vagy számértékes használatot preferálunk-e. Értelemszerűen, ha a záridő automatikus és az F-érték manuális, akkor rekeszprioritásos módba kerülünk, illetve ugyanígy, ha a blendeérték automatikus, akkor záridő-prioritásos mód lép életbe. Ha mindkét paraméter manuális, akkor teljesen manuális módban vagyunk, ha mindkettő AUTO, akkor programautomatikát állítottunk be. Az ISO érték előválasztása minden módban automatikusan, vagy manuálisan történhet.
Az expozíciós paraméterek a hátoldalon található pici kijelzőn jelennek meg, köztük a kurzorral lépkedhetünk. Az épp kiválasztott paraméter értékét a tárcsa forgatásával tudjuk növelni, vagy csökkenteni. Némi megszokás után a teljes művelet ugyanolyan gyorsan, vagy még gyorsabban végrehajtható, mintha dedikált módválasztónk lenne a vázon.
Mivel elektronikus zárunk van, a legrövidebb záridő 1/25600 mp lehet, míg a leghosszabb 30 mp (vagy bulb). Az F-érték tartományt a felcsavart objektív rekesze határozza meg. Az érzékenységet ISO 100 és ISO 102400 közti értékekre állíthatjuk 1/3 FÉ lépésenként.
A kizárólag JPEG-ben fotózóknak öröm, hogy színkompozíciók közül is választhatunk. Ezeket is a tárcsa segítségével választhatjuk ki, összesen 13 áll rendelkezésünkre, ahol én a STD, azaz standardot választottam. A tesztelés során DNG+JPEG formátumokat mentettem a képminőség vizsgálatához – de erről majd kicsit később.
Fotós módok közül választható az egy képes, az önkioldó, a sorozatfelvétel (3, 5 és 8 kép/mp), az expozíció-sor, a fókuszsor, a fókuszrétegezés, az intervallum felvételkészítés, illetve a mozgóképfelvétel. Mindegyik mód tovább paraméterezhető a gyorsmenüben a kurzorok és a tárcsa segítségével.
A bekapcsoló gomb rövid megnyomásával alvó állapotba kapcsol a készülék, míg hosszú megnyomásával kikapcsol.
A beépített tárhely exFAT fájlrendszert használ, kapacitása pontosan 248 470 568 960 bájt. A képek átvitele során körülbelül 35 MB/mp adatátviteli sebesség volt elérhető. A DNG fájlok mérete erősen változó volt: próbáim során a legkisebb 28, a legnagyobb 54 MB tárhelyet foglalt. A készülék saját JPEG állományai 7-21 MB közt változtak terjedelemben.
Filmfelvétel esetében kiválaszthatjuk az alkalmazott tömörítési eljárást, a felbontást, a képfrissítési frekvenciát, a képvágást, az elektronikus képstabilizációt, a fókuszmódot, a fehéregyensúlyt, a színprofilt. Érdekesség, hogy a 6K felbontás csak H.265, illetve L-Log kiválasztásával érhető el, amúgy a 4K és a Full HD közül választhatunk. Természetesen itt is kedvünkre választhatunk a felvételi módok közül: a PASM filmfelvételkor is elérhető csakúgy, mint a színsémák. Külső mikrofon USB-C aljzaton keresztül csatlakoztatható a készülékhez.
Egyéb észrevételek:
- Az érintőképernyőt szinte csak a fókuszmező pozícionálására, illetve a követendő téma kijelölésére használtam
- A menünek (egyelőre?) nincs magyar nyelvű változata
- Rendkívül hasznos és pontos a digitális szintező (ezt a főmenüben kalibrálhatjuk is)
- Mivel csak elektronikus zárral van ellátva a masina, bizonyos fényforrások mellett sávosodás jelentkezhet, illetve észlelhető némi dülöngélés (rolling shutter) a gyors témáknál
- Az akkumulátor a CIPA mérései szerint 260 felvétel elkészítésére elegendő energiával rendelkezik, de a valóvilágban ez lehet kevesebb, illetve több is
- Maga a bajonett-védő kupak is fémből van; kiváló minőségben van elkészítve
- Az autofókusz nagyon gyors és pontos, a témakövetés sem okoz különösebb gondot