Mesterséges felbontás-növelésen gondolkozik az OM System

Aki ismer, az tudja rólam, hogy mindig is szerettem a m4/3 rendszert, hiszen a „fele-méretű” képérzékelő által nyújtott nagyobb mélységélesség pont jól jön azokhoz a fotós feladatkörökhöz, amelyekben tevékenykedem (ingatlanfotózás, makró, természetfotózás). Azonban – és legyünk őszinték – korlátozó tényezője a rendszernek, hogy 20 MP körüli a legnagyobb felbontás, amit natívan kaphatunk. Persze, az évek során már több gyártó (sőt, szinte az összes) is bevezette azt a módszert, hogy több felvételből összeállítva egy a natívnál jóval nagyobb képméretet kaphasson a fotós, de ez a megoldás sem tökéletes: szinte csak statikus témánál használható kompromisszumok nélkül a HiRes mód.

Jobbra az eredeti kép, balra a 4x nagyítású – kb. 900 másodperc alatt készült el a nagyítás egy i7-12700K CPU-val és egy RTX 4070-nel szerelt PC-vel

A modern képfeldolgozó rendszerek számítási kapacitásának folyamatos növekedése egyre érdekesebb, korábban elképzelhetetlennek vélt szoftveres funkciókat és szolgáltatásokat tesz lehetővé. A mostani New Yorki Bild Expo szakkiállításon az OM System üzleti egységének vezetője, Eiji Shirota azt nyilatkozta, hogy egyre nagyobb hangsúlyt szeretnének fektetni a számítógépes fotózás nyújtotta lehetőségekre. Korábban a cég egyik másik vezetője, Kazuhiro Togashi is kifejtette, hogy ragaszkodnak ezekhez a funkciókhoz, és a (natív) felbontást azért sem szeretnék növelni, mert az negatívan befolyásolná a feldolgozási sebességet: „A jelenlegi állapotok szerint, ha növeljük a felbontást, sokkal erősebb feldolgozó egységre lenne szükségünk, hogy megtarthassuk a számítógépes funkciókat. Ha a feldolgozási sebesség túl alacsony, akkor az előnytelen lehet a felhasználónak – új képérzékelőt és új processzort kellene fejlesztenünk. Ez egy kemény, de érdekes kihívás.” – mondta.

Az OM System fejlesztői nyíltan kacsintgatnak a „mesterséges intelligencia” nyújtotta lehetőségek felé, így az sem kizárt, hogy nagyobb natív felbontású szenzorok helyett mesterséges felbontás-növeléssel fogunk találkozni egy távolabbi OM System gépben. Ha azonban azt vesszük alapul, hogy egy kép akár csak kétszeres felméretezéséhez egy mai korszerű és nagyteljesítményű asztali számítógépnek is percekre van szüksége erős és hatékony aktív hűtés mellett (hogy az áramfogyasztásról ne is beszüljünk), akkor szinte valami csoda technológiára lesz szüksége a fényképezőgép gyártóknak, hogy ugyanezt egy vázban is meg tudják valósítani. Persze, anno például a Quake futtatásához is egy „atomerőműre” volt szükség, de ma már a közismert játék szinte egy „kvarcórán” is elfut. Lehet, hogy pár év múlva mosolyogva tekintünk majd vissza a mostani csúcsteljesítményű grafikus processzorokra… (Forrás: petapixel.com)

Hirdetések:
Weboldal készítés Komel Kft. Matéria Kft.

.

Ezek is érdekelhetnek...