Szóval, tengerpartra vinnéd a fényképezőgépet, de nem tudod, hogyan tartsd biztonságban?

Újfent tombol a nyár, valószínűleg sokan mennek nyaralni a tengerpartra, és akad majd, aki cserélhető objektíves fényképezőgépet is magával szeretne vinni, hogy ezt meg azt megörökítse. Azonban a tenger és a tengerpart számos veszélyt tartogat, amelyek a fotómasinánk épségére fenik fogukat. Hogyan lehet tehát biztonságban fényképezőgépünk a strandon, vízparton?

Bár ez nem tenger, de itt is vannak veszélyek

Az elsőszámú ellenség a por, a homok és a sósvíz, tehát ezek ellen kell majd védekeznie a fotósnak. A homok lehet durvább, de akár nagyon finom szemcsézettségű is, ami azt jelenti, hogy minden résbe bejuthat. A sósvíz pedig rendkívül korrozív hatású, ha a váz belsejébe jut és ott megül a NYÁK-on, akkor komoly károkat képes okozni – épp ezért mindenképp kint kell tartanunk ezeket az elemeket. Tehát:

Semmiképp se tedd le a parton a földre a gépet! Ha mindenképp le kell tenned, tegyél alá legalább egy törölközőt, egy újságot, illetve bármit, ami távol tartja a homokot! Érdemes ilyen esetekre magunkkal vinni egy műanyag zsákot, ami zárható. De akár az is megoldás lehet, ha mini háromlábbal teszed le a gépet. A lényeg, hogy ne kerüljön közvetlen kontaktusba a homokkal.

Ha lehet, kerüld el az objektívcserét! Érdemes előre megfontolni, hogy milyen jellegű képeket szeretnénk majd készíteni, s annak megfelelően válasszunk lencserendszert. Értelemszerűen érdemes zoomot választani, de vannak, akik szerint biztonságosabb a fix gyújtótávolságú optika, ott ugyanis egy gyűrűvel kevesebb helyen juthat be a homok a rendszerbe.

Hiába nem tesszük le a földre, a homokba a gépet és hiába nem cserélünk objektívet, ha koszos (homokos) kézzel nyúlunk a rendszerhez. Érdemes nedves törlőkendőt is magunknál tartani, hogy a bőrfelületre tapad homokszemcséktől megszabaduljunk fotózás előtt. Ha nincs ilyen kéznél, öblítsük le kezünket sima vízzel (ásványvíz, kútvíz, csapvíz, ioncserélt víz).

Ha már a strandon vagyunk és mindenre odafigyeltünk, akkor azt is tartsuk észben, hogy a tenger hullámzással, hullámveréssel jár. A sziklára csapódó sósvíz-permet pedig eljut a gépig, ahol nem csak az objektív frontlencséjére, hanem a váz felületére, a kezelőfelületre is eljut, ahol pedig a gombok, tárcsák mentén a gép belsejébe is lejuthat. Bár az objektívre tehetünk védőszűrőt, a gép felülete védtelen marad – kerüljük hát el a sósvíz-permetet, vagy ha már ráfröccsent a vázra, töröljük le azt minél előbb tiszta víztől nedves ronggyal.

Ha nem akarsz bajba kerülni, a legjobb, ha kalandkamerát, vagy strapabíró kompaktot viszel magaddal a tengerhez. Bár ezek a gépek is megsínylik, sokkal jobban és tovább bírják épen, mint a cserélhető objektíves társaik. (Készült a dpreview.com cikkének ötlete alapján)

Hirdetések:
Weboldal készítés Komel Kft. Matéria Kft.

.