Teszt: Canon EOS 5D Mark IV

Képminőség

A Canon EOS 5D Mark IV képminőségének vizsgálatához minden gépen belüli képkorrekciót (geometriai torzítás, peremsötétedés, CA stb.) és minden zajszűrést kikapcsoltam, képstílusként a „semlegest” választottam. A teszt során egy Canon EF 50 mm F1.8 STM és egy Canon EF 100-400 mm F4.5-5.6L IS II USM objektívet használtam; a RAW fájlok hívásához az Adobe Camera RAW (ACR) 9.7.0.668-as változatot hívtam segítségül. A paramétereket – kivéve, ha külön említem – a gyári értékeken hagytam. Első körben a zajszintre voltam kíváncsi, íme, az eredmények:

iso1_sm iso5_sm

iso2_sm iso6_sm

iso3_sm iso7_sm

iso4_sm iso8_sm

Bal oldalon – fentről lefelé – mindig a fényképezőgép saját JPEG motorja által létrehozott JPEG fájlok, míg jobb oldalon – szintén fentről lefelé – az ACR konverziók láthatóak. Azt tapasztaltam, hogy az 5D Mark IV saját JPEG fájljai – zaj szempontjából – ISO 6400-ig nagyon szépek, de még az ISO 12800-as érték is nagyon jól használható. Az ISO 25600 már a finomabb részleteket összemossa, az ISO 51200 és az ISO 102400 pedig csak „vészhelyzetekre” ajánlható. A RAW hívás során – alapértékekkel számolva – nyerünk körülbelül egy FÉ-t, azaz itt már az ISO 25600 is nagyon jól használható érték marad. Igazából még az ISO 51200 is használható marad, de itt már számolni kell a vörös csatorna elszabadulásával, ami esetenként élvezhetetlen képminőséget eredményez. A legmagasabb ISO értékeken sem vettem észre sávosodást, a színzaj és a világossági zaj is egyenletes eloszlású; a szenzor felületén nem látható zajfoltok kialakulása (hő által keltett zaj).

dinamika1 dinamika2

Az EOS 5D Mark IV képérzékelője jelenleg a legjobb Canon szenzor, főleg, ha a dinamikatartományt tartjuk szem előtt. A vizsgálatok során kiderült, hogy akár 4-5 FÉ-vel is „bebuktatható” egy felvétel, a RAW hívás során korrigálva még így is elfogadhatóan alacsony marad a zajszint – főleg, ha alacsony ISO érték a kiindulópont (ISO 100-800). A JPEG fájlokban kiégettnek látszó jelenetrészeket is hatékonyan meg lehet menteni – persze, ami valóban kiégett, azzal a konverzió során sem lehet mit kezdeni, de egy nagy fehér folt helyére még akár némi részlet is odavarázsolható.

dinamika3 dinamika4

Egészen fenomenális, hogy még viszonylag magas ISO értékek használatakor is micsoda dinamikatartalékkal rendelkezik az 5D Mark IV. A Bazilika belsejében jellemzően ISO 3200 fölötti értékeket használtam. A fenti és a lentebbi animációk képkockái teljes felbontásban is elérhetőek a szerveren, érdemes őket letölteni és akár kinagyítva megvizsgálni.

dinamika5 dinamika6

A 150 000 pixeles RGB+IR fénymérőrendszer meglepően jól teszi a dolgát: nem csak az expozíció, hanem a fehéregyensúly is szinte tökéletes volt minden esetben, mindegy, hogy épp a Bazilika sötét belsejében, vagy épp kint, a tűző napon fotóztam. A bőrtónusok is valóságszerűen jelentek meg a monitoron. Képminták itt találhatóak!

Hirdetések:
Weboldal készítés Komel Kft. Matéria Kft.

.

Ezek is érdekelhetnek...