Videofelvétel, értékelés
Anno az EOS 5D Mark II volt az első olyan full frame szenzoros dSLR (APS-C lapkásból már volt korábban is: a Nikon D90), amivel mozgóképeket is fel lehetett venni (Full HD felbontásban); a Mark II egy olyan forradalmian új dSLR volt, amit még akár komoly filmprodukcióknál is használtak egyes beállítások lefilmezésére (például a Dr. House sorozat több részében is komoly szerep jutott az 5D Mark II-nek). A Mark III aztán minden szempontból jobban teljesítet, de közben a konkurencia is felzárkózott. Mára már szinte minden dSLR, de elsősorban MILC (tükör nélküli rendszerkompakt) fényképezőgép alkalmas a komolyabb videózásra is, és lassan nem jön ki úgy új gép, hogy az ne tudná a bűvös „Négykát”, azaz a 4K felbontású mozgóképrögzítést (DCI 4096 x 2160 illetve UHD 3840 x 2160 felbontásban). A Canon eleinte (Mark II) vezető szerepet töltött be, ám időközben lemaradt. A rajongók egyre hangosabban követelték a gyártótól, hogy az nagyobb mértékben fejlessze a videós funkciókat, így hát a mérnököknek és a marketingeseknek is lépniük kellett. Ezért aztán az EOS 5D Mark IV immár tudja a DCI 4K-t is, ám erről kicsit később.
A Mark IV elsősorban Full HD méretű filmek készítésére lett kihegyezve, itt ugyanis 59,94, 50, 29,97, 25, 23,98 kép/mp-es frekvenciákra képes (PAL/NTSC beállításoktól függően, progresszív módban) ALL-I, illetve IPB tömörítési eljárással (előbbivel készült képanyagokat könnyebb szerkeszteni, de jóval nagyobb helyet igényelnek az adattárolón). 1920 x 1080-ban HDR videókat is vehetünk, ahol azonban csökken a frekvencia 29,97 illetve 25 kép/mp-re. Eggyel kisebb méretben, 1280 x 720-ban (HD) 119,9 és 100 kép/mp lehetséges, aminek a visszajátszási sebessége 25 fps (ismét csak PAL/NTSC beállításoktól függően értendő, ugye), azaz lassított felvételt fogunk látni lejátszáskor (értelemszerűen hang nélkül).
Ami már kevésbé lenyűgöző, hogy a belső adattárolóra kerülő videó 4:2:0 és 8-bit színkódolású Full HD, illetve 4:2:2 8-bit színkódolású 4K esetén. Az 5D Mark IV HDMI aljzatán keresztül külső felvevőre is küldhető a (tömörítetlen) jel, ám itt legfeljebb a Full HD méretű jelfolyam fog kiférni. Az adatsűrűséggel amúgy nincs baj, „sok információt” vesz fel a masina:
MOV:
4K (29,97p/25,00p/24,00p/23,98p): kb. 500 Mb/s
Full HD (59,94p/50,00p)/ALL-I: kb. 180 Mb/s
Full HD (59,94p/50,00p)/IPB kb. 60 Mb/s
Full HD (29,97p/25,00p/24,00p/23,98p)/ALL-I: kb. 90 Mb/s
Full HD (29,97p/25,00p/24,00p/23,98p)/IPB (normál): kb. 30 Mb/s
HD (119,9p/100p)/ALL-I: kb. 160 Mb/s
MP4:
Full HD (59,94p/50,00p)/IPB (normál): kb. 60 Mb/s
Full HD (29,97p/25,00p/24,00p/23,98p)/IPB (normál): kb. 30 Mb/s
Full HD (29,97p/25,00p)/IPB (enyhe): kb. 12 Mb/s
És akkor nézzük a 4K felbontást! A Mark IV nem a teljes szenzort használja felvételkor, hanem annak a középső 4096 x 2160 pixelnyi felületét. Ennek köszönhetően a képminőség nagyon jó, de olyan, mintha APS-C szenzoros géppel fotóznánk, képkivágásra kerül sor.
Ennek a megoldásnak kézenfekvő hátránya, hogy elveszítjük a különösen nagy látómezőt, hacsak nem ruházunk be a Canon EF 11-24 mm F4L USM objektívbe, ami még 11 mm-es állásban is egy 18-19 mm-es objektív látószögét adná. A 4K formátum további hátránya, hogy kizárólag a minden egyes képkockát egyenként mentő Motion JPEG formátumban használható, ami kb. 520 Mbps-os adatfolyamot eredményez (nagyon gyors és nagyon nagy kapacitású memóriakártyákra lesz szükségünk). Ez persze megkönnyíti a képkockák kimentését (Fram Grab szolgáltatás, amit képnézegetéskor használhatunk: a felvett 4K-s videóból bármelyik képkockát kimenthetjük 8,8 MP-es JPEG állományba, aminek az EXIF-je is tartalmazni fogja az expozíciós értékeket), ami jól jöhet például természetfotózáskor, hiszen 30 kép/mp-es sorozatfelvétel realizálható ily módon (folyamatos AF-fel).
Sajnos, nem minden rózsa illatos a csokorban, így a 4K – hiába a mesés képminőség – mégsem lesz minden helyzetben alkalmazható komoly kompromisszumok nélkül. Az egyik ilyen hátulütő a képkivágás, a másik pedig a jelentős rolling shutter effektus, ahol svenkeléskor erősen dülöngélő függőleges vonalakkal találkozhatunk. Íme, így néz ki Full HD-ban (50 kép/mp) svenkeléskor a kép:
..és így 4K-ban (25 kép/mp):
A Canon EOS 5D Mark IV rendelkezik fejhallgató kimenettel, mikrofon bemenettel, s bár ezek csak 3,5 mm-es Jack aljzatok, így is egy teljes értékű kamerát varázsolhatunk a Mark IV-ből. Felvétel közben szinte az összes paramétert kedvünk szerint átállíthatjuk, és a Dual Pixel AF-nek hála immár a Servo AF (folyamatos élességállítás) is rendelkezésünkre áll, amivel nagyon szép fókusz-átmeneteket hozhatunk létre.
Nem újdonság, de érdekes funkció a HDR videó. Ennek elvileg az a célja, hogy növelje a dinamikatartományt, kissé mímelve a log gamma színprofilokat is. HDR videót az 5D Mark IV-gyel kizárólag IBP tömörítéssel és kizárólag Full HD @ 25/30 kép/mp-es frekvenciával vehetünk fel, ugyanis a gép ezt a tág dinamikatartományt úgy hozza össze, hogy egyszerre két 1920 x 1080 pixeles, 25/30 kép/mp-es adatfolyamot vesz fel, ahol az egyik expozíciós értékei a csúcsfényekre, míg a másiknál az árnyékokra van optimalizálva. A DiGIC 6+ képfeldolgozó processzor pedig a két videóból egy végsőt rak össze, ahol elsősorban az árnyékok és a középtónusok jutnak főszerephez.
Értékelés
A Canon EOS 5D Mark IV apró hibái ellenére is méltó utódja lett a Mark III-nak, s valószínűleg az elkövetkezendő években ez lesz majd számtalan fotóriporter, esküvőfotós, vagy egyszerűen csak igényes amatőr elsőszámú tükörreflexes fényképezőgépe. Az 5D Mark IV erénye, hogy univerzálisan bevethető, szolgáltatásai, funkciói, műszaki paraméterei alapján szinte minden területen gondolkodás nélkül bevethető. Állóképének és mozgóképének a minősége nagyon jó; valóban sikerült a gyártónak olyan szenzort építenie, ami bár nem érte utol teljesen, de már felveheti a versenyt a konkurenciával dinamikatartományban is.
Egyedül talán extrém gyors sorozatfelvételt igénylő sporteseményekre nem ajánlanám ezt a masinát, ott a 7 kép/mp kicsit kevés lehet. Az autofókusz rendszert is sikerült ismét felturbóznia a mérnököknek, a Dual Pixel AF segítségével pedig szinte minden helyzetben éles képeket készíthetünk. Az automatikus fehéregyensúly a teszt alatt minden esetben tökéletesen teljesített, ami nem kis teljesítmény. A Dual Pixel RAW nagy durranásnak indult, de használat közben kissé elszomorító, hogy mennyire nüánsznyi a hatása. Bár még teszik a dolgukat, az SD és a CF kártyák lassan elérik teljesítőképességük határait – egy CFast foglalat sokkal „jövőállóbb” megoldás lehetett volna. A 4K videók során egyedül a nagyon erős rolling shutter hatás nem tetszett; azért itt-ott érezteti a Canon, hogy a „profi” videózáshoz válasszuk inkább a „Cine” termékeit és kameráit. Tőlem mindenképp jár neki az ezüstérem, azaz „Ajánlom”.
Canon EOS 5D Mark IV
A Canon EOS 5D Mark IV fényképezőgépet és a Canon EF 100-400 mm F4.5-5.6L IS II USM objektívet a Canon Hungária Kft.-től kaptam bemutatóra. A Canon EOS 5D Mark IV műszaki adatlapja itt található.