Teszt: Olympus OM-D E-M1 Mark II – igazi csúcsragadozó

Mozgóképfelvétel, értékelés

Az Olympus mérnökeinek szinte minden téren sikerült egy olyan profi fényképezőgépet összerakniuk, ami nem csak a MILC-ek, hanem a dSLR vázak között is megállja a helyét. Azonban az Olympus szinte mindig hadilábon állt a mozgóképkészítéssel – vajon ez az OM-D E-M1 Mark II-vel változni fog? Nézzük meg!

menu66

A kor elvárásainak megfelelve már ez a gép is képes a 4K felbontású mozgóképek felvételére. Ráadásul nem csak a 3840 x 2160, hanem a 4096 x 2160 pixeles képméret is rendelkezésünkre áll. Előbbit MOV (MPEG-4, H.264) formátumban, IPB képkocka tömörítéssel és 102 Mbit/mp adatsűrűséggel (24, 25 és 30 kép/mp képfrissítéssel), míg utóbbit AVI (Motion JPEG) formátumban, IPB képkocka tömörítéssel és 237 Mbit/mp adatsűrűséggel (24 kép/mp képfrissítéssel) tudja a gép.

vidrescomp

Ráadásul a Full HD és a 4K felbontások ugyanolyan látószöggel készülhetnek, azaz nincs további képkivágásra szükség! Apropó Full HD: az E-M1 Mark II 1920 x 1080 pixeles felbontásban, ALL-I képkocka tömörítéssel 24, 25, 30 fps képfrekvenciával MOV formátumba rögzít; ha szükségünk van nagyobb, azaz 50, 60 kép/mp-re, akkor az is választható, ilyen esetekben viszont csak IPB tömörítés érhető el. A képminőség lehet Normál, Finom, SzuperFinom). Továbbra is elérhető a HD (1280 x 720) felbontás, ám ez semmiféle előnyöket nem nyújt, nincs 120 vagy 240 kép/mp-es frekvencia. Aki tárhelyez szeretne spórolni, az választhatja az elavult 640 x 480-as képméretet is. A videók hossza 29 (MOV), illetve 7 (AVI) perc lehet; 640 x 480-ban 14 perc a maximum. A legnagyobb fájlméret 2 (Motion-JPEG), illetve 4 (AVCHD) GB lehet, a fényképezőgép automatikusan új fájlt hoz létre, ha a felvétel során elértük a fájlméret maximumát.

Mivel van mikrofon bemenet, így használhatunk külső mikrofont. További előny, hogy a nagyszerű képstabilizátor videózás alatt is használható (plusz a digitális stabilizátor is bevethető). 50/60 kép/mp képfrissítéssel semmiféle dülöngélés nem volt tapasztalható, ám a 24/25/30 fps sebességű felvételeken – főleg 4K felbontásban) – látni némi jellot.

Értékelés

Tőlünk nyugatabbra (állítólag) szebb az élet, hó végén jóval több pénz marad a zsebekben – ennek ellenére több helyen az olvasható a külföldi szakfórumokban, hogy túl drága lett az Olympus új fényképezőgépe. Nos, ha az árcédulára rajzolt összeg abszolút értékét nézzük, akkor valóban nem kis pénzről van szó, de ha végigtekintünk az E-M1 Mark II tudástárán, akkor bizony az igazi „nagyvasak” jutnak eszembe, és azokat bőven két millió fölött mérik. Még mielőtt bárkinek eszébe jutna bevetni a Jolly Jokert, hogy azokban a drága gépekben viszont full frame szenzor van, megemlíteném, hogy az E-M1 Mark II célcsoportjának szinte semmi előnye nem származna a nagyobb lapkából.

15 kép/mp sorozatfelvételi sebesség autofókusszal, 60 kép/mp sorozatfelvételi sebesség rögzített fókusszal, elektronikus zárral, teljes felbontásban, RAW-ban – már ez önmagában óriási előny az Olympus részére! Ha ez mégis kevésnek bizonyulna, ott a „Pro Capture” felvételi mód, aminek hála biztos nem marad le egyetlen egy sportfotós, természetfotós sem a döntő pillanatról. A váz por-, csepp- és fagyálló, és ismerve az Olympus mérnökeit, ez a készülék valóban csak kicsivel marad el egy harckocsi ellenálló-képességétől. A korábban – jogosan – kifogásolt adattárolási hiányosság is meg lett szüntetve, az E-M1 Mark II-nek már két memóriakártya foglalata van. Ráadásul az adatok fényképezőgép-PC közti mozgatását is komoly mértékben felgyorsítja az USB 3.0 aljzat.

endimage

Sokat fejlődött az akkuteljesítmény is, amit az opcionális portrémarkolattal tovább turbózhatunk. Ráadásul az akkumulátor töltöttségéről immár százalékban kifejezett értékben kapunk információt. Van beépített WiFi és NFC modul, melyek segítségével az OM-D E-M1 Mark II távvezérelhető okoseszközeinkről, illetve a megfelelő alkalmazás választásával képeinket akár azonnal meg is oszthatjuk a közösségi hálón. A 120 kép/mp frissítésű elektronikus keresőbe se lehet már nagyon belekötni. Az optikai keresőkkel szembeni rengeteg előnye mellett csak a fogyasztást lehet egyetlen negatívumként felhozni.

A nagy dSLR vázakkal szemben további előnyként említhető a kis tömeg, a kisebb, csökkentett méret (ami nem ment az ergonómia rovására), a kihajtható és elforgatható, érintésérzékeny kijelző. Az AF rendszer is döbbenetes fejlődésen ment keresztül, ahol elsősorban a követőfókusz teljesítményét húzták fel a mérnökök csúcs szintre. Nem utolsó sorban a m4/3 rendszer érettsége, az Olympus számos, kivitelben és képminőségben egyaránt professzionális minőségű objektívje szólnak az E-M1 Mark II mellett. Szóval nem, szerintem egyáltalán nem lett drága a váz, mert bőven többet nyújt, mint egy négyszer ennyibe fájó, elavult rendszer köré épülő készülék. És merjük végre elhinni, hogy nem a szenzorméret a lényeg! Egyértelműen jár neki az aranyérem, tehát nálam igazi „Kedvenc” lett az Olympus OM-D E-M1 Mark II!

kedvenc

Olympus OM-D E-M1 Mark II

Az Olympus OM-D E-M1 Mark II három év garanciával vásárolható meg az Olympus Mintaboltban (a cikk írásakor még csak előrendelhető a fotómasina státusza), ára bruttó 599 990,- Ft. A vázat a gyártó hazai képviselete biztosította a tesztidőszakra. A fényképezőgép részletes műszaki adatlapja itt található.

Hirdetések:
Weboldal készítés Komel Kft. Matéria Kft.

.

Ezek is érdekelhetnek...