Bemutató: Panasonic DC-GH5

Működés II.

Az „Utólagos fókusz” mód 4K, illetve 6K felbontású lehet; a DC-GH5 gyakorlatilag a 4K és 6K fotó módhoz hasonlóan itt is egy videofelvételt készít, ahol az egyes képkockák közt csak az élességi pont elhelyezkedésében van eltérés. Lejátszáskor így a változó élességű videóból azt választhatjuk ki, amelyikre szükségünk van.

Két másik Panasonic modellnél is próbáltam, ott nem működött, ami a GH5-nél igen: az összes funkciógombot nem csak lassan, a menüből lehet felprogramozni (funkciókat, szolgáltatásokat hozzájuk rendelni), hanem egy kis trükkel rendkívül gyorsan is:

A fenti videó a bizonyíték arra, hogy a DC-GH5 funkciógombjaira (Fn1, Fn2 stb.) úgy is tehetünk szolgáltatást, ha az adott (programozni kívánt) gombot pár másodpercig nyomva tartjuk. Ha jól számoltam 2-3 mp után felugrik egy legördülő menü, amiből kiválaszthatjuk a megfelelő funkciót.

A DMC-GH4-ben egy remek szolgáltatást ismerhettünk meg a 4K fotó mód személyében. A GH5 ezt tovább tetézte, ugyanis a továbbfejlesztett 4K fotó mód mellé (ami gyorsabb lett) betársult a 6K fotó mód is, aminek a működése egyébként ugyanolyan, mint a 4K módé. A frissített 4K fotó móddal (8 MP felbontás) akár 60 kép/mp is készülhet, míg a 6K fotó módnál 30 kép/mp a csúcssebesség (18 MP-es képméret, 4:3 oldalarány). Persze, itt is megadhatjuk, hogy az alapértelmezett helyett (ahol kioldó nyomva tartásakor készülnek a képek) a kioldó teljes lenyomása előtti, vagy a kioldó felengedése utáni képkockák rögzüljenek. A fényképezőgép ezekben a módokban egy hang nélküli, 4:3 oldalarányú MP4 mozgókép-fájlt hoz létre, amiből lejátszáskor kiválaszthatjuk a menteni kívánt képkockát. Ez így néz ki használat közben:

Illetve a lejátszáskor az alábbiak szerint választható ki és menthető el a kívánt képkocka:

Érdekessége ennek a 6K fotó módnak, hogy a Panasonic DC-GH5 ennek a videónak a kódolásakor H.265-t használ.

Egyéb észrevételek a GH5 használatával kapcsolatban:

Ha a menüben egy tétel szürkén jelenik meg (tehát inaktív), akkor ha rámegyünk a pöcökegérrel és rákattintunk, egy felugró ablakban megjelenik, miért nem érhető el a kiválasztott elem, funkció.

A DC-GH5 egy „nemzetközi” fényképezőgép/kamera, ezért az NTSC/PAL/Cinema rendszerfrekvencia a menüben választható, ami aztán a gép újraindításával aktiválódik:

Ha megfelelően állítottuk be a menüben („Objektív pozíció vissza”), akkor a fényképezőgép kikapcsoláskor megjegyzi az AF pozícióját (nem az AF mezőre értem, hanem az objektív állását!), így bekapcsoláskor ugyanott folytatható a munka.

A WiFi mellett van alacsonyfogyasztású Bluetooth modul is a GH5-ben, amivel például okostelefonunkkal hozhatunk létre tartós, vezeték nélküli kapcsolatot. Ennek köszönhetően például a telefon GPS moduljától kérhetünk helymeghatározó koordinátákat (amik aztán a képek EXIF fejlécébe bekerülnek), elmenthetjük telefonunkra a fényképezőgép beállításait, de akár a timecode-ot is szinkronizálhatjuk több kamera közt.

Programautomata vagy rekeszprioritásos módban választhatóvá vált a minimális zársebesség funkció. A határérték elérésekor a készülék az érzékenységet emeli igény szerint.

Hirdetések:
Weboldal készítés Komel Kft. Matéria Kft.

.

Ezek is érdekelhetnek...