Bevezető, külsőségek
A kompakt fényképezőgépek ősvilágának egén 2007 januárjában jelent meg a vészjóslóan közelgő meteor, az okostelefon (Apple iPhone), hogy majd meteoritként csapódjon be még ugyanannak az évnek júniusában, s kezdje el szedni áldozatait. Az időközben a kipusztulás szélére került kompakt fényképezőgépek két utolsó „evolúciós ága” a strapabíró és az ultrazoom („bridge”), melyek még egyelőre meglepően jól tartják magukat. Akárhogyan is nézzük, az óriási átfogású, nagy nagyítású optikával szerelt, olcsó gépek mindig is vonzották az embereket (kukkolni jó, lefotózni a látottakat még jobb – rossz az, aki rosszra gondol), a strapabíró kompaktot meg senki sem félti a tenger sós vízétől, vagy a sziklás tereptől, így egy tengerparti üdülés, vagy a hegyekben eltöltött nyaralás ideális kiegészítője. Hogy evolúciós zsákutcába torkollik-e majd ez a két kategória, azt majd idővel megtudjuk; egy biztos: nagy a nyomás alulról és felülről egyaránt, hiszen lentről az egyre jobb kameramodulokkal szerelt okostelefonok, míg fentről az egyre kedvezőbb áron elérhető cserélhető objektíves fényképezőgépek fenyegetik a kompaktok létjogosultságát.
Mostani cikkem témája azonban nem a kompaktok sorsa, hanem a Panasonic igen kedvező árú, 4K videofelvételre is képes fotómasinája, a DMC-FZ82. Lássuk hát, mik ennek a készüléknek a legfontosabb tulajdonságai:
- 18 MP-es BSI-CMOS szenzor (1/2,3”)
- Stabilizált 3,58-215 mm F2.8-5.9 optika (ekvivalens 20-1200 mm-es, azaz 60-szoros átfogás)
- DfD AF rendszer
- Érintésérzékeny kijelző
- USB aljzaton keresztüli töltés
- 4K felbontású videók rögzítése
- Méretes markolat (tükörreflexesre hajazó külső)
- JPEG és RAW formátumú képrögzítés
- Time Lapse és léptetett animáció
- 1/16 000 mp-re is képes elektronikus zár
- Zoom mikrofon
- Élkiemeléses MF segéd
- Zebraminta
- Teljesen személyre szabható kezelőfelület (nyolc funkciógombbal)
- Személyre szabható gyorsmenü
- Vezeték nélküli modulok
- RAW feldolgozás gépen belül
- 4K fotó módok
- Panorámamód
A fenti felsorolás alapján nyugodt szívvel kijelenthető, hogy a Panasonic DMC-FZ82 egy ígéretes fényképezőgép és videokamera is egyben. A tulajdonságok kielemzése előtt azonban még nézzük meg, milyen a készülék megjelenése, ergonómiája.
Az FZ82 külsőleg egy kisebb tükörreflexes vázra hasonlít. Ez a megjelenési forma általában jót tesz az adott fényképezőgép kezelhetőségének, s nincs ez másképp most sem: a nagy, kényelmes markolat biztos fogást tesz lehetővé, míg az optika vaskos tubusa jól alátámasztható a fotós bal kezével. A stabil fogás jól is jön, ha ki akarjuk majd használni az 1200 mm-ig futó tartományt, mert bár a beépített képstabilizátor megfelelően végzi a dolgát, a biztos kéz sokat segít a bemozdulások elkerülésénél.
A nagy markolatban található alulról behelyezve az akkumulátor és a memóriakártya (SD, SDHC, SDXC). A fém állványmenet viszont nem a gép optikai középvonala alá került, hanem kissé eltolva, a gépet tartó kéz felé, így felcsavart cseretalppal lehetetlen az akku vagy a kártya cseréje:
Még mindig a markolatnál maradva: a HDMI és az USB aljzatok is a gép jobb oldalára kerültek – egy gumifedél takarásában találhatjuk a két csatlakozást.
A beépített vaku mechanikusan reteszelt, így kikapcsolt állapotban is kinyitható a jó magasra felugró villanófej.
A fényképezőgép tetőlemezén is a dSLR vázakhoz hasonló képet látunk: a kioldó és a fontosabb nyomógombok, valamint a módválasztó tárcsa és az azt körbe ölelő bekapcsoló mind a markolat tetejére kerültek, míg középen, a kereső púpján egy vakusaru áll készen a rendszervakuk fogadására.
A DMC-FZ82 hátoldala nincs túlzsúfolva, a 3”-os képátlóval rendelkező érintőképernyő ideális méretnek bizonyul. A kezelőfelület tipikusan „panaszonikos”, ami gyors és könnyű kezelhetőséget jelent.
Az elektronikus kereső ugyan elég kicsi, de képe szép, nem zsizsikes rossz megvilágítású környezetben sem, igaz, kissé „szivárványos”, ha gyorsan svenkelünk, vagy ha gyorsan mozgatjuk a szemünket a téma két széle között. A kijelző és az EVF közti képváltást nyomógombbal lehet végrehajtani, szemérzékelővel nem látták el a gépet.
Annak ellenére, hogy 1200 milliméterig ki lehet tolni a fókuszt, az optika kellemesen kompakt méretű, és teljesen kizoomolt állapotban is feszesen áll a belső tubus, „mint Katiban a gyerek” – lötyögésnek nyoma sincs!
A Panasonic DMC-FZ82 gépen szinte minden műanyagból van, de az anyagválasztásnak hála egyáltalán nem nehéz a gép, és a minőség is rendben van.