A Sigma fp fényképezőgép bemutatója – modularitás csúcsra járatva!

Menürendszer

A Sigma fp menüje nem tud magyarul. Szerintem ez manapság már nem okozhat túlzottan nagy gondot, de azt sem tartom kizártnak, hogy egy későbbi firmware frissítéssel majd pótolják a hiányt. A rendszer három fő egységből áll, melyek a „Shoot”, a „Play”, és a „System” neveket viselik. A fő menüpontokat az egyértelműség kedvéért apró piktogramok is jelölik, így például a „Shoot” ikonja attól függően változik fényképezőgép/kamera között, hogy ép „Cine”, vagy „Still” módban vagyunk-e. No, de lássuk, hogyan is néz ki az fp rendszere:

Minden fő oldal további aloldalakra van bontva, melyek mind „egyképernyősek”, azaz nem kell görgetni, hogy a lista elejétől annak a végére jussunk. A fotós „Shoot” menü például hat aloldalból áll, melyek a képalkotással kapcsolatos paramétereket tartalmazzák. Sajnos, az érintőképernyőt nem tudjuk a menüben való navigálásra használni, de a kurzorokkal is nagyon gyorsan és kényelmesen lehet haladni. Az aloldalak bejegyzéseinél, ahol a funkció elnevezése mellett jobbra három pont látható, ott további paraméterek érhetők el. Ha például rávisszük a kurzort az „Exposure Settings-re”, majd nyomunk rajta egy jobbra kurzort, akkor egy újabb lapon nyílnak meg a lehetséges beállítások (jelen esetben a „Shooting Mode”, a „Shutter Speed”, az „Aperture”, valamint az „Exposure Compensation”).

A „Shoot” főoldal második aloldalán például a képvágást (APS-C vágás, azaz „DC Crop Mode”), a képminőséget (DNG/JPEG), a képméretet („High” 6000 x 4000 pixel, „Med” 4240 x 2832 pixel, „Low” 3008 x 2000 pixel), valamint az oldalarányokat (21:9, 16:9, 3:2, 4:3, 7:6, 1:1 stb.) láthatjuk. A „Lens Optics Compensation”, ami nem más, mint az objektívekre vonatkozó képjavító profil, a harmadik oldal része. Ebben a menüpontban a geometriai torzítás, a laterális CA, a diffrakció, a peremsötétedés, valamint a színárnyékolás kapcsolható be/ki.

A negyedik aloldal az élességállítást, az elektronikus stabilizátort, valamint az objektíven elhelyezett vezérlők funkcióinak beállításait tartalmazza.

A hatodik oldalon már izgalmasabb a tartalom, itt ugyanis a Sigma fp kezelőfelületének kialakítását hajthatjuk végre. Ez azt jelenti, hogy felcserélhetjük a tárcsák funkcióját (pl. M módban ki hogy szokta meg, hogy melyik tárcsával váltsa a záridőd, s melyikkel a blendeértéket), a forgási irány szerint értéknövelést/értékcsökkentést, letilthatjuk állóképes módban a REC gombot, beállíthatjuk az AEL gomb megnyomására működésbe lépő funkciót stb.

A második főoldal az elmentett képanyag megjelenítésére vonatkozik. Az első oldal legtetején már azt is beállíthatjuk, hogy eleve milyen tartalmat szeretnénk megjeleníteni: csak a fotókat, vagy csak a videókat, vagy vegyesen mindent. Kérhetjük a kiválasztott anyag véletlen törlés elleni védelmét, megjelölhetünk fájlokat, elforgathatjuk a kiválasztott fájlokat, törölhetjük a kiválasztott fájlokat, készíthetünk diavetítést a korábban kijelölt, vagy levédett fájlokból, de elvégezhetünk alapszintű nyershívást (DNG -> JPEG konverzió), vagy beállíthatjuk, mi legyen képnézegetéskor az AEL gomb funkciója.

A harmadik és egyben utolsó főoldal a rendszerbeállításokat tárja elénk öt aloldalon keresztül. Itt a memóriakártya formázása, a dátum beállítása, a fájlok elnevezése, a szerzői jog beállítása, az érintőkijelző működése, a különféle hangjelzések hangerejének beállítása, némítása, az akkukímélő mód paraméterezése, a HDMI és az USB aljzat működése, a rendszer nyelve, a firmware frissítése és más munkálatok végezhetők el.

Természetesen a Sigma fp gyorsmenüvel is el van látva, amit a „QS” feliratú gomb megnyomásával kapcsolhatunk be. Az ezen az oldalon megjelenített egységeket a főmenüben le tudjuk cserélni, saját igényeinkhez tudjuk igazítani, ami nagy segítség, ha gyorsan el kell valamit érnünk.

A módosítandó tételt a kurzorokkal tudjuk aktiválni, míg a paramétert a hátsó vezérlőtárcsával lehet módosítani. Ha a kiválasztott mező más tulajdonságait is átállíthatjuk, akkor arra a gép figyelmeztet: az AEL gomb megnyomásával férhetünk hozzá az extrákhoz.

A képernyőn megjelenítendő információhalmaz három lépésben bővíthető, ahogyan azt a fenti animáció is mutatja. A menürendszer képernyőképeit feltöltöttem ide a szerverre.

Hirdetések:
Weboldal készítés Komel Kft. Matéria Kft.

.

Ezek is érdekelhetnek...