Videofelvétel, értékelés
A Nikon Z 5 sem lóghat ki a sorból, ezért ezzel a fényképezőgéppel is készíthetünk mozgóképeket. A hagyományos módban 4K @ 30 fps a csúcs, ehhez a felbontáshoz választhatjuk még a 24, vagy a 25 kép/mp-es képváltási frekvenciát. Sajnos, nincs 50/60 kép/mp-re lehetőség, ráadásul 4K módban 1,7-szeres képvágással kell számolni, ami így fest:
Tehát búcsút inthetünk az ultra nagylátónak. Full HD-ban viszont van 50 és 60 kép/mp is csakúgy, mint 30, 25, vagy 24 fps. A videókat menthetjük tetszés szerinti memóriakártyára, illetve MOV vagy MP4 kiterjesztéssel.
Hogy a Nikon miért nyeste le a Z 5 filmfelvételi tudását, azt nem tudhatom, de vélhetően azért, hogy ne legyen túl nagy konkurencia a Z 6-nak. Sajnos, ennek tükrében lassított felvételi módot sem kapunk, amiért azért kár. Persze, a HDMI aljzaton keresztül kiküldhetjük a jelet, így külső felvevővel rögzíthetjük azt, de itt sincsenek extrák, kizárólag 8-bites adatfolyam „zúdulhat” ki a vezetéken. Szerencsére teljes manuális hozzáférést kapunk az expozíciós értékekhez, így nem csak a záridőt, hanem a blende nyílását is kedvünkre módosíthatjuk akár felvétel közben is.
A beépített mikrofon érzékenysége -40 és 0 decibel között változtatható összesen húsz lépésben; van csillapítás és frekvencia érzékenység is, ami lehet emberi hangra, vagy széles tartományra állítva. A szélzajcsökkentés is elérhető, de itt sincsenek fokozatok, csupán be, vagy ki kapcsolható a szűrés. A fejhallgató hangerejét 30 lépésben lehet szabályozni, ami kellemes meglepetésként szolgált. Meglepő, hogy az egyébként szerény videós tudással megáldott gépben az időkód is elérhető..
Kapunk a korábban már említett time-lapse felvételi módból is, ami ráadásul igen mélyrehatóan konfigurálható a Z 5-ben:
Értékelés
A Nikon Z 5 egy remek kis gép: jó AF-rendszer, jó képminőségű full frame szenzor, jó ergonómia, dupla memóriakártya foglalat, jó minőségű elektronikus kereső, jól felszerelt csatolófelület, van WiFi, s Bluetooth, jó szigetelés, masszív vázkialakítás, jó akkuteljesítmény. Viszont a negatívumok oldalán is találunk pár ellenérvet, mint például a viszonylag lassú sorozatfelvételt, vagy a szerény videós tudást. No, meg persze a készülék ára sem épp a legkedvezőbb: a Z 5-öt egyelőre csak szettben lehet megkaparintani a 24-50 mm-es üveggel, így az ára bruttó 700 000 Ft környékén mozog, míg a nagyobb tudású (de csak egy memóriakártya foglalattal rendelkező – bocs, de ezt nem hagyhattam ki) Z 6-ot már bruttó 550 000 Ft környékén is megvásárolhatjuk. Nehéz a döntés, akinek másodgépként kell „valami” a Z 6/7 mellé, és csak ritkán használja a videós funkciókat, az gondolkozzon el rajta, aki viszont kifejezetten videózásra, vagy sport/akció fotózásra venné, az inkább forduljon másik Nikon modell irányába. Most így ez egy „Jóféle” kategória.
Nikon Z 5
A Nikon Z 5 szettet a Nikon magyar képviseletétől kaptam bemutatóra. A Z 5 műszaki adatlapja itt található.