BY-BM6060 „szuper-vesekarakterisztikájú” puskamikrofon
Szintén a puskamikrofonok családjába tartozik a Boya BY-BM6060, ami már egy testesebb darab. A gyári szett tartalmazza magát a mikrofontestet, a zajszűrő szivacsot, egy tokot, szőrös szélfogót (deadcat), valamint egy gumiágyazású állványcsonkot (3/4”-os menettel). A BY-BM6060 működéséhez 24-48 Voltos fantomtápra, vagy egy AA méretű, 1,5 Voltos ceruzaelemre van szükség. A gyártó ezt a puskamikrofont már „igényesebb” feladatokra is ajánlja: az alacsony zajszintű áramkörnek és a szuper-vesekarakterisztikának köszönhetően már a filmkészítésben, vagy tévéműsorok felvétele során is alkalmazható.
A Boya BY-BM6060 mikrofontesten egy kapcsolót találunk, amivel a magasáteresztő szűrőt tudjuk aktiválni, így levághatjuk a zavaró alacsonyfrekvenciájú zajokat (150 Hz környékén), amelyek például a közlekedésre, utcai forgalomra jellemzőek. A mikrofon alján 3-tüskés XLR aljzatot találunk, de ellenben a kisebb testvérmodellel, nem kapunk hozzá XLR vezetéket.
A BY-BM6060 fontosabb műszaki paraméterei:
- Mikrofon: szuper-vesekarakterisztikájú kondenzátormikrofon
- Frekvenciasáv: 60-20 000 Hz
- Érzékenység: -36 +/- 3 dB
- Jel/zaj arány: 80 dB
- Impedancia: 200 Ohm
- Fantomtáp-igény: 24-48 V
- Aljzat: 3-tüskés XLR
- Mérete: 22 x 280 mm
- Tömege: 129 gramm
BY-WM3U univerzális vezeték nélküli szett
El is érkeztem a mostani felhozatal számomra legérdekesebb darabjához, ami nem más, mint egy vezeték nélküli mikrofon szett. A BY-WM3U egy két részből álló rendszer, amit okostelefonnal, táblagéppel, hangfelvevővel, videokamerával, fényképezőgéppel és ezerféle más eszközzel együtt lehet használni. Mind a vevő (RX), mind pedig az adóval egybeépített mikrofon (TX) egy-egy kis téglatestet formál meg, amelyek alig 5-5,5 cm hosszúak, tömegük pedig elenyészően csekély (9,5-10,5 gramm), így garantáltan nem fogják kitörni, kifordítani a „gazdatest” aljzatát, nem fogják lehúzni a póló, ing nyakát.
A Boya csomagjában megtaláljuk az adót és a vevőt, a zajszűrő szivacsot, egy tokot (lásd később), a szőrös szélfogót, egy USB kábelt, valamint három különféle toldatot (TRS, TRRS, USB-C), amelyek a vevőhöz csatlakoztathatók. A toknak igen fontos szerepkör jutott, hiszen nem csak a szett tárolását szolgálja, hanem ez maga a TX/RX egység töltőbölcsője. A tokban egy beépített akkumulátor található, ami képes a TX/RX egységek kétszeri feltöltésére (nulláról fullra), de össze is párosítja azokat, ha valamilyen oknál fogva összeomlana a gyári párosítás. A tok előlapján található egy kis gomb, aminek benyomására a fedele felnyílik. Ezután a TX/RX egységek automatikusan bekapcsolnak és a párosítás is megtörténik, szóval, a telefonhoz, kamerához, hangfelvevőhöz való csatlakoztatáson kívül nem lesz más dolgunk.
Mivel én a BY-WM3U rendszert telefonommal használtam, ezért az USB-C végű toldatot csatlakoztattam a vevőhöz, majd azt illesztettem a telefon aljában található aljzatba. A telefon automatikusan észlelte az „idegentestet”, és már használatba is vehettem a mikrofont. A vevőn és az adón egy-egy LED jelzi a működést: villogó kék szín azt jelenti, hogy a kapcsolat bontva lett, a folyamatos kék szín a megfelelő működést, míg a villogó piros szín a némítást jelzi.
A vevőegységen csupán egyetlen egy nyomógomb található, amivel be/ki kapcsolhatjuk azt. A mikrofonon egy hangerőszabályzó (billenőkapcsoló) és egy nyomógomb lett elhelyezve – ez utóbbival némíthatjuk, vagy ki is kapcsolhatjuk a készüléket.
Még a telefon szélességénél is keskenyebb a vevő
Maga a tok is szolgál némi vizuális visszajelzéssel: az előlapján négy apró fehér LED jelzi a töltöttséget, illetve a töltési folyamatot.
Hangfelvevőhöz a TRS toldatot használtam
A Boya BY-WM3U szettet ki is próbáltam, kerestem egy kellően nagy tisztást, ahol 50-60 méternyi, szabad rálátású kifutó állt rendelkezésemre. A gyártó a leírásban 20 métert említ hatósugárnak, ami nem sok, de vegyük figyelembe, hogy ez a rendszer alapvetően egy a vloggereknek kialakított szett, ahol nagyon ritkán távolodunk el pár méternél messzebbre a kamerától, telefontól. Mivel kissé szeles volt az idő, feltettem a zajszűrő szivacsot a mikrofonra, ami tökéletesen vizsgázott. Tehát, a hangminőség mellett a hatósugarat is demonstrálom az alábbi videóban:
A Boya BY-WM3U legfontosabb műszaki paraméterei:
- Jelátvitel: vezeték nélküli módon, 2,4 GHz-es sávon
- Mikrofon: gömbkarakterisztikájú
- Frekvenciasáv: 20-20 000 Hz
- Torzítás: <0,1%
- Mintavételez: 48 kHz
- Felbontás: 16-bit
- Jel/zaj arány: 75 dB, vagy több
- Érzékenység: -42 dB +/-3 dB
- Hatósugár tiszta rálátással: maximum 20 méter
- Fogyasztás: TX-nél 80 mW, RX-nél 60 mW
- Töltési idő: 2 óra egységenként
- Egy töltéssel ennyi munkaóra végezhető el: TX-szel 4,5 óra, RX-szel 8 óra
- Áramforrás kapacitása: mindkét egységnél 100 mA, a töltőbölcső 1000 mA
- Méretek: a bölcső 120 x 77 x 30,5 mm, a TX 51,8 x 15,6 x 18 mm, az RX 54 x 15,6 x15,6 mm terjedelmű
- Tömege: összesen 129 gramm
A Boya BY-BMM400 konferencia kit bruttó 49 900, a BY-BM6040 vesekarakterisztikájú (kardioid) puskamikrofon bruttó 39 900, a BY-BM6060 „szuper-vesekarakterisztikájú” puskamikrofon bruttó 39 900, míg a BY-WM3U univerzális vezeték nélküli szett bruttó 74 900 forintért vásárolható meg a Tripont Foto Video Kft. szaküzletében, illetve webshopjában.