Bizonyára már sokan várták a Sony Az III utódját, ami ma végre hivatalosan is megérkezett. Az A7 IV egy 33 MP-es, hátsó megvilágítású full frame CMOS képérzékelő köré épül, aminek adatfolyamát a gyártó legújabb Bionz XR processzorai dolgozzák fel. A fejlesztések szinte minden területen érezhetőek a korábbi modellhez képest: az újdonság a Sony legfrissebb vázszerkezetét és menürendszerét örökölte. Nagyobb, kényelmesebb lett a markolat, nagyobbak lettek a kezelőszervek, kihajtható és elforgatható az érintőkijelző, és az elektronikus kereső is szintet lépett.
Kép forrása: Sony sajtóközlemény
Igen komoly fejlesztéseken ment keresztül az eddig is jól teljesítő autofókuszrendszer, ami a zászlóshajó A1-ből merített és a Mesterséges Intelligenciára épít. Fejlesztettek a tárgyak és alanyok felismerésén, valamint a téma- és szemkövetésen – ezek az újítások nem csak az állóképek, hanem a mozgóképek esetében is jelentős javulást hoznak. A Sony A7 IV-gyel legfeljebb 4K felbontású, 30 kép/mp képfrissítésű videót vehetünk fel, ahol a készülék a szenzor teljes szélességét hasznosítja (7K-ról leméretezett videó). APS-C méretű képvágással már 60 kép/mp is elérhető, ahol a rendszer 4,6K-ról méretezi le a felvételt. Minden esetben elérhető a 4:2:2, vagy a 4:2:0 színkódolás H.265, vagy H.264 Long GOP, illetve ALL-I tömörítéssel. Természetesen 10-bites színmélységben dolgozhatunk, ami a HDR és a Hybrid Log Gamma HDR felvételeknek is kedvez.
Kép forrása: Sony sajtóközlemény
A Sony A7 IV kezelőfelülete jócskán megváltozott. Így például a tárcsa, ami korábban az expozíciókorrekcióért felelt, immár szabadon hozzárendelhető más funkciókhoz csakúgy, mint a nyomógombok zöme. Az A7 IV az első olyan A7 jelölésű fotógép, ami képes a veszteségmentes RAW formátum használatára, így növelve a képminőséget. A sorozatfelvételi sebesség 10 kép/mp, ám itt csak veszteségesen tömörített RAW állományokat használhatunk (illetve ettől „gyengébb” formátumokat).
Kép forrása: Sony sajtóközlemény
A Sony A7 IV december végétől lesz megvásárolható, ára 2500 dollár lesz, ami 500-zal magasabb, mint amivel anno az A7 III nyitott. Íme, a sajtóközlemény, amiből további részletekre is fény derül:
Sajtóközlemény
A Sony bemutatja a 33 megapixeles full-frame képszenzorral rendelkező Alpha 7 IV-et kiemelkedő fotós és videós funkciókkal
A Sony két vakuval is bővíti Alpha Lighting System kínálatát
A Sony bejelentette, hogy három termékkel bővíti képalkotó kínálatát – a cserélhető objektíves, 33 megapixeles (hozzávetőleges érték) full-frame képszenzorral ellátott Alpha 7 IV mellett a HVL-F60RM2 és a HVL-F46RM vakukkal.
A Alpha 7 IV új szintre emeli a full-frame fényképezőgépek Alpha 7 III által meghatározott kiemelkedő képminőségét és teljesítményét. Az új termék a Sony legfejlettebb képalkotó technológiáival rendelkezik, mint például az Alpha 1 modellben bemutatkozó BIONZ XR™ képfeldolgozó processzor legújabb verziója és a fejlett AF (autofókusz) lehetőségek ötvözve a finomhangolt kezelhetőséggel és javított megbízhatósággal, így tökéletes választás a képalkotás szerelmeseinek és a professzionális fotósoknak egyaránt. Az Alpha 7 IV 33 megapixeles felbontással és részletgazdag funkciókkal rendelkezik, melyek kielégítik a távvezérléssel kapcsolatos növekvő igényeket. “Az Alpha 7 III bemutatásával meghatároztuk, mikre képesek a full-frame fényképezőgépek. Ideje újra meghatározni a full-frame készülékek képességeinek határait” ¬–mondta Yann Salmon Legagneur, a Sony Europe digitális képalkotás termékmarketing-igazgatója. “Az Alpha 7 IV ötvözi a Sony legfejlettebb képalkotó technológiát, és kiemelkedő élményt biztosít állóképek és videók rögzítésénél egyaránt, így a felhasználók pontosan azt a tartalmat készíthetik el, amit megálmodtak, legyen szó bármilyen felvételi helyzetről.”
Alpha 7 IV: végtelen innováció
Az új Alpha 7 IV kiemelkedő állóképrögzítési és videófelvételi funkciókkal rendelkező hibrid fényképezőgép, javított kezelhetőséggel és munkafolyamat-támogatással. A készülék vázát és a csomagolást a környezettudatosság jegyében alakították ki a Sony eredeti újrahasznosított SORPLAS™ műanyagja segítségével, így lényegesen több az újrahasznosítható alkotóelem, és kevesebb a műanyag.
Kiemelkedő képminőség
Az újonnan kialakított 33 megapixeles full-frame hátsó megvilágítású Exmor R™ CMOS képszenzor által kiemelkedő képminőség és széles (50 és 204800 közötti) ISO érzékenység érhető el. A nagy felbontás egyenletes színátmenetet tesz lehetővé zajcsökkentés mellett, megőrizve a részletességet és a textúrákat. A 15 lépcsős dinamikatartomány széleskörű lehetőséget biztosít az önkifejezéshez, a Creative Look funkció pedig hatékony segítség az eredeti kompozíciók megalkotásában, álló- és mozgóképek esetén egyaránt.
Minden korábbinál fejlettebb AF teljesítmény
Az Alpha 1-ben bemutatott BIONZ XR™ képfeldolgozó processzor legújabb verziója a gördülékeny felvételi élmény érdekében kiemelkedően gyors autofókusz lehetőségeket biztosít, akár 10 képkocka/másodperces folyamatos felvételi sebességet AF/AE követéssel és nagy buffermemóriával. Az Alpha 7 IV a Real-Time-Tracking funkció és a képterület 94%-át lefedő 759 pontos fókusz-sík fázisérzékelő AF-rendszer segítségével követi az alanyokat. Ezen felül az Alpha 7 IV az emberi szemeken felül madarak és állatok szemét is hatékonyan követi. Az Alpha 7 III-hoz képest 30 százalékkal javult az emberi arc és szem érzékelése is.
Fejlett filmfelvételi technológia
Az Alpha 7 IV a professzionális filmforgatásokon használt technológiáit alkalmazza, mint például a Sony Cinema Line kamera-kínálatában bemutatkozó S-Cinetone™, mely részletgazdag filmszerű hatást eredményez. A kiemelkedő filmes minőséget a különböző felvételi módok biztosítják: Super 35 mm módban 4K 60p, 7k oversampling full-frame módban pedig 4K 30p rögzítési lehetőség áll rendelkezésre. Az új fényképezőgép 10-bites 4:2:2 színskálázással is rendelkezik a természetes átmenetekhez, az XAVC S-I™ kereten belüli kódolás a még hatékonyabb szerkesztési munkafolyamatokért, az XAVC HS™ pedig a kettős tömörítés hatékonyságáért felel. A videófelvételek precíz AF teljesítményére vonatkozó növekvő igények kiszolgálása érdekében az Alpha 7 IV a Sony E-bajonet objektívjeivel párosítva számos egyedi AF lehetőséget biztosít, mint például az AF Assist , amely autofókusz és a mélyélességet megjelenítő Focus Map használata mellett is támogatja a fókuszváltást. Az Alpha-széria története során először az új fényképezőgép ki- és bekapcsolható légzéskompenzációs funkcióval is rendelkezik, mely csillapítja a légzés okozta kilengéseket és fókuszváltás esetén is folyamatosan biztosítja a megfelelő betekintési szöget.
A hibrid modellekhez méltó fejlett kezelhetőség
Az Alpha 7 IV kiemelkedő kezelhetősége és megbízhatósága révén igazi hibrid, állóképekhez és filmfelvételekhez egyaránt alkalmas készülék, mellyel a felhasználók könnyedén válthatnak a fotós és videós felvételi módok között. A Sony Alpha-szériájában elsőként elérhető a kétállású üzemmód szabályzó, melynél az alsó tárcsa segítségével a felhasználók a Still/Movie/S&Q beállítások közül választhatnak, a felső tárcsával pedig az Auto/P/A/S/M és az MR (Memory Recall) beállításokat alkalmazhatják. A szabályzó segítségével a felhasználók gyorsan válthatnak a kiválasztott specifikus beállítások között. Az öttengelyes beépített optikai képstabilizátor 5,5 fokozattal nagyobb zársebességet, a javított markolat pedig nagyobb kényelmet biztosít, a CFexpress Type A memóriakártya-foglalat pedig még gyorsabb írást és törlést tesz lehetővé. Ezen felül a 3,68 millió képpontos OLED Quad-VGA képkereső az Alpha 7 III felbontásának 1,6-szorosát képes megjeleníteni, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy élvezhessék a javított élőképes képminőséget, amely minimálisra csökkenti a színeltolódást és növeli a felbontást.
A videós tartalomgyártók a készülék hőelvezető kialakításának köszönhetően akár egy órán keresztül rögzíthetik felvételeiket 4K 60p 10-bites 4:2:2 módban. Az ‘Active Mode’ képstabilizációs beállítása kiemelkedő rögzítési lehetőségeket biztosít. A felvételek készítésében a 3.0-típusú 1.03 millió képpontos, oldalra nyitható, állítható szögű érintőképernyős hátsó LCD monitor, a dedikált REC gomb és a nagykapacitású Z-szériás akkumulátor is hatékony segítség. Az Alpha 7 IV vázát magnézium-ötvözet borítja, így az erőteljes kialakítás párosul a könnyű súllyal, az újratervezett kialakítás és az objektívrögzítő gomb pedig tovább javítja a por- és nedvességállóságot.
Fejlett munkafolyamat-funkciók
Az Alpha 7 IV kapcsolódási lehetőségek széles tárházával biztosítja a helyszíni közvetítéseket és a kiemelkedő minőségű tartalmak megosztását a tökéletes kép- és hangminőség megőrzése mellett.
A fényképezőgép és az okostelefonok összekötése Imaging Edge Mobile™ alkalmazással még egyszerűbbé vált a Bluetooth használatával, így akár 5 GHz/2.4 GHz-es adatátviteli sebesség is elérhető.
A fényképezőgép egy új funkcióval is rendelkezik: a „Shot Mark” egyszerű hozzáférést biztosít a videófelvételekben megjelölt jelenetekhez a fényképezőgépen és a Sony Catalyst Browse/Prepare alkalmazásain keresztül .
A fényképezőgép számos új funkcióval rendelkezik az élő közvetítések és a távoli vezérlés támogatása érdekében, külső szoftver használata nélkül is. Az UVC (USB Video Class) és az UAC (USB Audio Class) segítségével az Alpha 7 IV könnyedén átalakítható nagyteljesítményű, élő közvetítésekre alkalmas eszközzé, ha a felhasználók számítógéphez vagy okostelefonhoz csatlakoztatják a készüléket. A kiemelkedő képminőség (4K 15p vagy 1080 FHD 60p) mellett az Alpha 7 IV digitális audio interfészéhez csatlakoztatható mikrofonokkal és kiegészítőkkel biztosítható a kiemelkedő hangminőség.
Környezettudatos kialakítás
A Sony “Road to Zero” elvre épülő környezetvédelmi törekvései meghatározóak voltak az Alpha 7 IV kialakításában, gyártásában és csomagolásában. A fényképezőgép SORPLAS™ újrahasznosított műanyag felhasználásával készült, így nem függ a nem megújuló energiaforrásoktól, a gyártási folyamat során pedig megújuló energiaforrásokat használnak, mint a napenergia. A termék csomagolása szintén újrahasznosítható , csökkentett műanyagtartalmú anyagokból készült.
A HVL-F60RM2 GN60-as vakuegységéggel és 20-200mm-es lefedettséggel , a HVL-F46RM pedig egy GN46-os vakuegységgel és 24-105mm-es lefedettséggel érkezik. Mindkét vaku rendkívül erőteljes és pontos, egyúttal gyorsabbak és fejlettebb irányíthatósággal rendelkeznek. A két vakut a Sony Alpha fényképezőgépeket használó professzionális tartalomgyártók igényeit szem előtt tartva alkották meg, ezzel tökéletesítve az Alpha Lighting System fényképezőgépek közötti kommunikációját.
Mindkét vaku fejlett folyamatos felvételi teljesítményt garantál, a HVL-F60RM2 esetében akár 200 villanással 10 képkocka/másodperces sebességgel , a HVL-F46RM esetében pedig 60 villanással. A javított algoritmus biztosítja, hogy a vakuk ne melegedjenek túl, a négy Ni-MH (Nikkel-fém-hidrid) akkumulátorral a HVL-F60RM2 240 villanásra képes 1,7 másodperces újratöltési idő mellett, míg HVL-F46RM akár 320-at is villanhat 2 másodperces újratöltési idővel.
A felhasználók az Alpha fényképezőgépek és a vakuk egyidejű használatával részesülhetnek az Alpha Lighting System által nyújtott egyedi kommunikáció előnyeiből. Az Alpha 7 IV esetében a P-TTL vakuvezérléses fénymérés elérhető minden képkockánál Mid beállítás esetén, valamint a Hi folyamatos mód és a Lo folyamatos mód is elérhetővé vált.
Az Alpha 1-gyel párosítva a HVL-F60RM2 elképesztően gyors, akár 20 képkocka/másodperces felvételi sebesség is elérhető, az FA-EBA1 külső akkumulátor használatával a vaku másodpercenként 20 villanásra képes 10 másodpercen keresztül. Az Alpha 1 esetében a HVL-F60RM2 és a HVL-F46RM használatával akár 1/400 másodperces zársebességi szinkronizáció is elérhető full-frame módban a minél nagyobb művészi önkifejezésért. Ezen felül a néma elektromos zárnak köszönhetően a teljes csöndet igénylő környezetben is használható a vaku.
Az Alpha fényképezőgépek és a HVL-F60RM2, valamint a HVL-F46RM közös használatának további előnyei:
- Vakuparaméterek közvetlen irányítása a kompatibilis fényképezőgép menüjéből
- Vakuvezérlés összekapcsolása a fényképezőgép arcérzékelőjével
- A fehéregyensúly automatikus korrekciója a vaku színhőmérséklet-információi alapján
Mindkét vaku rendkívül erőteljes és egyszerűen kezelhető. A Multi Interface shoe a Sony egyedülálló fém talpazatával és a masszív oldalsó kerettel jelentősen növeli az erőt és a megbízhatóságot. A talpazat növeli a vakuk por- és nedvességállóságát . A HVL-F60RM2 forgó fejes mechanizmusa, a “Quick Shift Bounce” rugalmas elhelyezést tesz lehetővé, valamint a fejlett fényvezérlés megakadályozza a nemkívánatos kilengéseket.
Az új vakuk vezeték nélküli rádiókommunikációs támogatással rendelkeznek, amivel akár 15 villanást és/vagy vevőegységet öt csoportban vezeték nélküli rádiókommunikáció által a sokoldalú fényvezérlésért.
Elérhetőség
Az új Alpha 7 IV 2021 decemberétől lesz elérhető a Sony viszonteladó partnereinél. A PCK-LG2 képernyővédő üveglap az Alpha 7 IV-el egyidőben válik elérhetővé.
A fényképezőgép a Camera Remote Software Development Kit-tel (SDK) is kompatibilis.
A HVL-F46RM és a HVL-F60RM2 2021 novemberétől lesz elérhető a Sony viszonteladó partnereinél.