Az Amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, avagy a CIA nem olyan rég posztolt egy érdekes Tweetet a Twitteren, ami tartalmaz egy linket. Ha ezt a hivatkozást követjük, eljutunk a CIA oldalára, ahol többek között egy olyan PDF dokumentum található, amiben lépésről lépésre megtudhatjuk, hogyan kell azonosítatlan repülő tárgyat („Unidentified flying object” – UFO) fényképezni! A Tweetben egyébként az a felvétel látható, ami 1952. július 31.-én készült New Jerseyben, és talán az egyik legismertebb, UFO-t ábrázoló fénykép világszerte.
Kép forrása: wikipedia.org
A szóban forgó PDF-ben tíz pont írja le a folyamatot, íme:
- A fényképezőgépen állítsd végtelenre az élességet.
- Válassz érzékeny filmet (pl. a Tri-X jó választás).
- Mozgó objektumokhoz legalább 1/100 mp-es záridő kell, de jobb, ha gyorsabbra lehet állítani. […] Ha a fényképezőgépén nem lehet állítani az expozíciós értékeket, egyszerűen csak fotózzon.
- Expozíció alatt ne mozgassa a kamerát.
- Készítsen több képet a tárgyról – annyit, amennyit csak tud. Ha lehetséges, a fényképen látszódjon a talajszint is.
- Amennyiben a tárgy önhöz viszonylag közelinek tűnik (pár száz lábnyira, vagy közelebb), próbáljon meg minél több megfigyelőhelyről, pozícióból fotózni. Az egyes pozíciók közt lehetőleg 40-60 lábnyi távolság legyen (ez segíti majd a fényképek technikai elemzését). Ha az objektum távolinak tűnik, maradjon a helyén, és fotózzon.[…]
- Ha már lefényképezte az UFO-t, maradjon a helyén, lassan tegyen egy teljes fordulatot, és közben fényképezze le a környéket. Ez nagyon fontos és nagymértékben segíti az elemzést.
- Vigyázzon a negatívra, nagyon értékes. A hívásnál ügyeljen arra, hogy megfelelően és körültekintően történjen a folyamat.
- Ha lehet, készíttessen egy másolatot az eredeti negatívról.[…]
Az olvasmányon látszik, hogy még nagyon régen, valószínűleg az ötvenes-hatvanas években állíthatták össze a pontokat. A mai technológiákkal vajon hogyan nézne ki egy ilyen CIA dokumentum? Íme, az én ötleteim:
- Állítsd be automatikusra az ISO értéket (előtte engedélyezd a gép menüjében, hogy az automatika is használhassa a legmagasabb, illetve az 1 FÉ-vel az alatti értéket).
- Kapcsold be a képstabilizátort.
- Lehetőleg minél gyengébb zajszűrést használjunk, hogy a finomabb részletek ne mosódjanak össze.
- Ne csak JPEG-ben, hanem RAW-ban is mentse a fotómasina a képeket, ez nagyon fontos!
- Ne használjunk AF segédfényt, sőt, az automatikus élességállítást is kapcsoljuk ki, ha nem, vagy lassan mozgó objektummal állunk szemben, és állítsuk a kézi élességállítást a végtelenre.
- Használjunk olyan gyújtótávolságú objektíveket, melyek egyrészt az UFO-t és a környezetét egyszerre képesek bemutatni, illetve amik minél nagyobb nagyításban ábrázolják az ismeretlen tárgyat.
- Válasszunk záridő-prioritásos módot („S”), és – amennyiben a fényképezőgép többi expozíciós paramétere engedi – legalább 1/50 mp-es záridőt használjunk. Mozgó tárgyak esetében válasszunk ettől gyorsabb értékeket.
- Készítsünk bátran sorozatfelvételt.