Filmfelvétel, értékelés
A legújabb, APS-C szenzoros Canon dSLR-rel nem csak állóképeket, hanem videókat is lehet rögzíteni. Sajnos, a japán gyártó a legfejlettebb technológiákat a csúcskategóriás vázainak tartogatja, ezért a 80D sem tudja a bűvös 4K felbontást. A maximum 1920 x 1080 pixel 50/60 kép/mp-es képfrissítési frekvenciával, ami manapság már szinte csak az alapszintnek felel meg. Szerencsére a Canon azért tartogat számunkra egy pár kellemes meglepetést a tarsolyában, amik a mozgóképkészítést teszik élvezetesebbé. De előbb nézzük végig, milyen formátumok és milyen felbontások közül választhatunk:
- MOV kiterjesztéssel:
1920 x 1080 (Full HD): 30 fps (29.97 fps) / 25 fps / 24 fps (23.98 fps); ALL-I tömörítéssel, - MP4 kiterjesztéssel:
1920 x 1080 (Full HD): 60 fps (59.94 fps) / 50 fps / 30 fps (29.97 fps) / 25 fps / 24 fps (23.98 fps)
1280 x 720 (HD): 60 fps (59.94 fps) / 50 fps / 30 fps (29.97 fps) / 25 fps; felhasználható által választható IPB (Standard) vagy IPB (Light) tömörítési eljárás.
A legzseniálisabb segédeszköz videofelvételeinkhez a kihajtható és elforgatható érintőképernyő, ami az AF mező tetszőleges pozícionálását teszi lehetővé, ezáltal a fókusz-húzás (focus-pull) két érintéssel megoldható (és korábban volt arról szó, hogy a menüben igényeinknek megfelelően konfigurálhatjuk az AF működését mozgóképrögzítéshez is). Íme, egy rövid videó, ahol felvétel közben láthatjuk az AF működését a mellékelt 18-135 mm-es kitobjektívvel:
A videofelvétel bármelyik működési módban elindítható, így akár a teljesen manuális felvételkészítés is megoldható. Felvétel közben az összes expozíciós érték változtatható, így az ISO is (ez lehet akár automatikus is). Az értékeket az érintőképernyőn keresztül is módosíthatjuk, így nem hallatszik be a paraméterező tárcsák kattogása a videóba. A mikrofon szintjét is így állíthatjuk a kívánt érzékenységre.
A timelapse mód itt használható ki igazán, ugyanis a gép nem csak az állóképeket menti el, hanem összefűzi azokat MOV formátumban. Igaz, megkötésként él, hogy legfeljebb 25/24 fps lehet a csúcsértéke a képfrissítésnek. HDR módban a készülék megpróbálja elkerülni a jelenet kiégését; a HDR felvételek MP4 formátumban kerülnek a memóriakártyára legfeljebb 25/30 kép/mp sebességgel.
Értékelés
A Canon EOS 80D legnagyobb ütőkártyája a Dual Pixel AF rendszer, a 45 keresztérzékelő, és a kihajtható, elforgatható érintőképernyő, aminek az integrációja a kezelőfelületbe olyan zökkenőmentes és sima lett, mintha mi sem lenne természetesebb a használatánál. Az érintőképernyő sosem kerül a fotós útjába, hanem óriási mértékben megkönnyíti a fotómasina használatát – legyen szó álló- vagy mozgóképkészítésről, az AF terület érintéssel való áthelyezése komoly könnyítést jelent akár kezdőknek is. Az érintőpanel segítségével a menüben is bóklászhatunk, pillanatok alatt átállíthatjuk a kívánt funkció paramétereit, és a WiFi kezelésekor is nagyon jól jön.
Aki videózni szeret, az is jó barátra lel a 80D-ben. Van mikrofon bemenet, fejhallgató kimenet, és a videós funkciók szinte bármilyen helyzetben kezünk alá dolgoznak. Egyedüli hátulütő a manapság oly divatos 4K felbontás hiánya, de akinek nem minden a képméret, az a 80D kínálatával is jól jár. Tetszett még a jó akkuteljesítmény, a kiforrott ergonómia, a 7 kép/mp-es sorozatfelvételi sebesség, a beépített WiFi és NFC modul funkcionalitása.
Ugyanakkor negatívumokkal is kell számolnia annak, aki az EOS 80D-re voksol: a szenzor dinamikatartománya – noha a Canon APS-C lapkák között igen jónak mondható – továbbra is a konkurencia után kullog. Főleg a csúcsfények égnek ki elég gyorsan menthetetlenül – a bebukott részeket legalább sávosodás és kezelhetetlen zaj nélkül lehet felhozni. Az AF rendszer bár igen fejlett, a gyors mozgásokat nem minden esetben tudja pontosan és hibátlanul lekövetni. Érthetetlen, hogy a váz csak egyetlen egy memóriakártya-foglalattal rendelkezik, holott hely lett volna bőven egy második szlotnak is.
Összességében a Canon EOS 80D egy kiforrott, kerek egésznek mondható termék, ami minden téren jó, de igazán sehol sem a legjobb. Jár neki az „Ajánlom”, azaz ezüstérem, de egyelőre nem tartozik a kedvező árú termékek körébe.
Canon EOS 80D
A Canon EOS 80D dSLR fényképezőgépet és a Canon EF-S 18-135 mm F3.5-5.6 IS Nanon USM objektívet a Canon Hungária Kft.-től kaptam tesztelésre. A Canon váz önmagában 399 900 Ft-ért, kitben az objektívvel pedig 549 900 Ft-ért vásárolható meg a hivatalos viszonteladóknál. A fényképezőgép műszaki paraméterei itt találhatóak.