Az „egyszer minden elmúlik” elv mentén haladva biztosak lehetünk abban is, hogy amit egyszer megvettünk, azt el is fogjuk adni. Vagy azért, mert kiszeretünk abból az anno szexinek vélt dSLR-ből, vagy azért, mert már annyira ósdi, hogy ciki vele megjelenni a fotózáson, de mennie kell majd, ez biztos. Felmerül viszont a kérdés, hogy mikor a legjobb eladni a használt motyót? Nos, ez elég összetett kérdés, ugyanis az eladás „időpontja” több mindentől függ. Milyen jellegű, milyen állapotú az eladó felszerelésed? Milyenek a piaci igények, közeleg valamilyen ünnep (pl. karácsony)?
Képbe jön még a gyártók termékfrissítési ciklusa, ami általában kiszámítható, de a világjárvány és az alkatrészhiány azért itt is megkavarta kissé az üstöt. Korábban volt, hogy évente jöttek ki új gépek, de mostanában az sem ritka, hogy egy-egy masinának csak 4-5 év múlva érkezik meg a váltótársa. Ha például megérkezett az új modell, akkor már lekésted az eladást, mert ha az újonc sokkal jobb, sokkal több újdonságot nyújt a réginél, akkor csak nyomott áron fogod tudni eladni a „régi vackot”. Ugyanakkor jó áron tudsz megszabadulni a megunt gépedtől, ha az új kiadás csalódást okoz a közönségben.
A piaci igényeket is érdemes figyelni, hiszen mindig van valami felkapott termék – legyen szó egy adott márkáról, vagy akár egy konkrét gépről. Persze, azt sem árt figyelni, hogy az eladni kívánt termékből épp mennyit (és mennyiért) kínálnak a használtpiacon. Érdemes akkorra időzíteni a hirdetés élesítését, amikor épp senki, vagy csak kevesen próbálnak megszabadulni ugyanolyan, vagy nagyon hasonló vackaiktól az emberek. Ha azonban a te példányod valamilyen oknál fogva kirí a tömegből (pl. újszerű állapot, minimális expozíciószám, bontatlan kiegészítők stb.), akkor is jobb esélyekkel indulhatsz a vásárlók kegyeiért.
Általában egy közelgő népünnep is jó alkalom lehet az eladásra. Pontosan tudjuk, hogy például karácsonykor könnyebben és nagyobbra nyílik az emberek bukszája – főleg az ünnep ijesztő közeledtével lehet jól és gyorsan túladni a cuccon (ki nem járt már úgy, hogy az utolsó pillanatra hagyta az ajándékvásárlást, majd nagyot koppant, mert már nem volt a kiszemelt termékből, vagy a szállítást nem tudták bevállalni időben?). De hasonló alkalmat jelenthet az esküvői szezon tavasszal és nyáron, vagy az őszi természetfotós időszak.
Figyeld a boltok, szaküzletek promócióit, mert ha épp fél áron kínálnak újonnan olyasmit, amit te használtan akarnál kétharmad áron adni, akkor nehéz dolgod lesz. Aztán, sajnos, közbeszólhat a világgazdasági helyzet is, ami nagyon erősen befolyásolja, hogy az emberek mennyire és milyen gyakran hajlandóak költeni. A mostani válság sem kedvez az eladásoknak, mivel sokan elsősorban a havi költségeikre és a rezsire tartogatják a fizetésüket.
Aztán az sem utolsó szempont, hogy lehetőleg ne akkor akard eladni motyódat, ha az már széthullóban van: ha például lemállott a vázról a gumiborítás, ha már évekkel korábban elhagytad a szemkagylót, ha már rozsdás az akkufedél, akkor lehet, hogy eladás előtt érdemes ezeket a hibákat szakszervizben javíttatni, mert még a régi felszerelésnél is bőven megtérülhet a szervizköltség eladáskor!