Videofelvétel és értékelés
Úgy tűnik, hogy az Olympus a Tough TG-5-tel minden területen le szerette volna tarolni a konkurenciát, és azt kell mondjam, ez a terv – eddig – beválni látszik: nem csak a masszív felépítés, a sok hasznos funkció, a jó állóképminőség, hanem az immár kötelező 4K-s mozgókép is benne van a csomagban. Sőt! A 4K mellett lassított felvételre is van lehetőség. Lássuk, mire számíthatunk videózás esetében!
A Tough TG-5-nél minden felvételi módban lehet indítani videofelvételt, ám a speciális beállításokat csak a Videó Módban érjük el. Forgassuk tehát a módválasztó tárcsát a megfelelő pozícióba, majd a megjelenő menüben válasszunk a Normál, a 4K és a Nagysebességű filmkészítési módok közül. A Normál mód a Full HD és HD felbontásokat takarja, ahol 1920 x 1080 @ 60p a csúcsminőség. A 4K módban értelemszerűen a 3840 x 2160 pixeles képméretet kapjuk, ahol 30 kép/mp képfrissítés választható. Nagysebességű módban a lassított felvételek állnak rendelkezésünkre: 1920 x 1080 @ 120 kép/mp, 1280 x 720 @ 240 kép/mp, illetve 640 x 360 @ 480 kép/mp közül választhatunk. Minden esetben 29,97 kép/mp képfrissítésű lesz a gép által előállított lassított videó.
Örömteli hír, hogy a 4K felbontású videók képvágása ugyanaz, mint a Full HD, vagy a HD képméretűeké; nagyobb képvágásra csak akkor kell számítani, ha bekapcsoljuk a digitális képstabilizátort, ami egyébként remekül teszi a dolgát. Itt találjátok a videós mintákat.
Értékelés
Az Olympus magasra tette a mércét a Tough TG-5-tel. Nem csak a képminőség lett nagyon jó a kategórián belül, hanem hasznos funkciókat, és fejlett videós tudást is kapunk. Persze, az ember mindig talál olyan apróságokat, amik még elférhettek volna a masina repertoárjában, de a TG-5 esetében én csak az S és az M módokat hiányoltam. Sosem szabad elfelejteni, hogy egy adott fényképezőgép milyen célcsoportnak szól, milyen felhasználásra tervezte a gyártó. A TG-5-öt úgyis zömében teljesen automata módban fogják majd használni a fotósok, hiszen víz alatt, vagy a fagyban, vagy egy hegy csúcsán nem nagyon van idő, kedv, lehetőség arra, hogy a beállításokkal babráljunk. Akinek meg ez hiányzik, az kiélheti magát majd a RAW fájlok hívásakor, ahol aztán azt változtat a paramétereken, amit csak akar. A TG-5 használhatóságán sokat dob a paraméterező tárcsa, ami a TG-4-ről még hiányzott. Az általános működési sebességre sem lehet panasz, nekem a tesztidőszak alatt sosem kellett várnom a gépre. Ami azonban igazán kiemeli a TG-5-öt a tömegből, az a modularitása: számtalan hasznos kiegészítővel szabhatjuk egyénire a készüléket. A TG-5 piros vagy fekete színben, 3 év garanciával kapható az Olympus Mintaboltban. Ára bruttó 149 990 Ft, ami nem kevés, viszont tényleg sokat kapunk cserébe. Nálam a gép „Kedvenc” lett, jár neki az „Aranyérem”.
Olympus Tough TG-5
Az Olympus Tough TG-5 fényképezőgépet az Olympus Magyarországi képviseletétől kaptam a tesztidőszakra.