Videofelvétel, értékelés
Az elmúlt évek során rendkívül sokat fejlődött a Nikon tükörreflexes fényképezőgépeinek videós tudása. Nem csak a megfelelő funkciók, hanem már a kellő felbontás (4K) is megvan, így a D850 egy igazán korszerű videokamera is lehet a tükrösök közt. Lássuk, mire számíthat az, akinek „operatőrködni” támad kedve!
A legnagyobb felbontás tehát a 3840 x 2160 pixeles 4K, a legnagyobb képfrissítési frekvencia ebben a képméretben pedig a 30 kép/mp. 4K-ban lehetséges még a 25 és a 24 kép/mp is. Full HD-ban (azaz 1920 x 1080 pixellel) akár 60 kép/mp-re is felcsavarhatjuk a képfrissítést, sőt, ha lassított felvételt szeretnénk készíteni, akkor akár 120 kép/mp is választható. Kár, hogy HD-ban (1280 x 720) nincs lehetőség magasabb frissítési frekvenciákra, hanem ott is a 60 kép/mp a csúcs.
Jó hír, hogy 4K esetében nincs képvágás, a D850 0 teljes szenzorfelületet használja képalkotáskor. Némi vágással egyedül akkor kell számolnunk, ha használni szeretnénk az elektronikus képstabilizátort, ami Full HD-ban kapcsolható be. Hatásos, de néha émelyítő a kép, én az optikai stabilizációt preferálom.
Kicsit fentebb foglalkoztunk az élőkép melletti élkiemeléssel is, ami óriási mértékben megkönnyíti a fotós/videós dolgát. Nos, jó hírem van: a focus peaking videofelvétel alatt is használható!
Az érintőképernyő segítségével több pont között húzhatjuk a fókuszt, de ez zajjal és a kontrasztérzékeléses élességállításra jellemző oda-vissza ugrálással jár. Természetesen az összes expozíciós paramétert állíthatjuk felvétel közben is, így a rekeszt, a záridőt és az ISO-t egyaránt. Megadhatjuk a gépnek, hogy melyik memóriakártyára mentse a videókat.
A fájlformátum lehet MOV, vagy MP4 – előbbit akkor érdemes választani, ha számítógéppel szerkeszteni szeretnénk a felvett videót. Csakúgy, mint az állóképeknél, itt is használható akár M módban az automatikus ISO állítás, és az érzékenység teljes (kiterjesztett) tartománya rendelkezésünkre áll. Van vibrációcsökkentés (műfény esetére) és zajszűrést is beállíthatunk. A mikrofon érzékenységét húsz lépésben állíthatjuk be igényeinknek megfelelően, de rábízhatjuk az automatikára is. Van egy úgynevezett „Frekvencia érzékenység” menüpontunk, ahol a mikrofon érzékenységi tartományát lőhetjük be a témának megfelelően (wide és voice közül választhatunk, utóbbi például interjúk során lehet hasznos). A zajcsökkentés nem paraméterezhető, csupán be- vagy kikapcsolható. Zebravonalak is vannak (többféle), és megadhatjuk a videóra vonatkozó csúcsfény fényességét 180 és 255 között.
Értékelés
Nagyon vártam a Nikon D850 bejelentését, mert az elmúlt években már szinte egyik dSLR gép sem dobogtatta meg úgy igazán a szívem. A D850-ben azonban minden benne van, amit szeretnék, ha épp gépvásárlás előtt állnék: nagy felbontás, remek autofókusz rendszer (lásd D5), magas ISO értékeken is alacsony zajszint, nagyon széles dinamikatartomány, nincs sávosodás, nagyon jó általános képminőség. A D850 rendkívül masszív felépítésű lett, amivel még a D810-et is maga mögé utasítja. Meg merem kockáztatni a kijelentést, hogy ebben a kategóriában nincs nála „tömörebb” gép!
Aki eddig is Nikon vázakat használt, az csukott szemmel is tudni fogja kezelni a D850-et, hiszen a kezelőfelületét nem „újították meg”, nem zavarták össze a tervezőmérnökök. A megvilágított gombok alkalmazását pedig kötelezővé tenném az összes gyártónak! Az élkiemeléses fókuszsegédért szintén nagy pluszpont jár, mert nem csak betettek egy ímmel-ámmal működő rendszert, hanem kapásból szinte tökéletest adtak a kezünkbe a Nikon szakijai.
Amin még szerintem csiszolnia kellene a Nikon mérnökeinek, az a kontrasztérzékeléses AF, amit élőképes módban használunk (főleg videó alatt). Nem is a sebességével van gond, hanem a fókuszálás rángatózásával. Összességében viszont azt kell mondjam, a Nikon nagy kupac borsot tört most a konkurencia orra alá: a D850 bruttó 1 230 000 Ft-ért vihető haza 3 éves garanciával, ami igen jó ajánlatnak tekinthető, hiszen egy olyan univerzális dSLR fényképezőgépet kapunk, ami szinte minden helyzetben állja a sarat! Mi mást mondhatnék, nálam aranyérmes lett, jár neki a „Kedvenc” plecsni!
Nikon D850
A Nikon D850 vázat és az objektíveket a Nikon itthoni képviseletétől kaptam a teszthez.