Bevezető, Külsőségek
Körülbelül egy éve történt, hogy a FujiFilm felforgatta a középformátum (majdnem középföldét írtam..) kicsinyke, de méregdrága világát az 51,4 MP-es GFX 50S rendszer bemutatásával. A full frame lapkáknál 1,67-szer nagyobb felületű CMOS, ami a GFX 50S lelkét képzi, már nem egetverően új, hiszen hasonló található a Pentax 645Z-ben is, amihez már bő két évvel ezelőtt volt is szerencsém. A 43,8 x 32,9 mm-es lapka 0,79-es szorzóval bír, tehát a középformátum alsó szegmensét képviseli (persze, azon most lehetne vitatkozni, hogy akkor mi minősül „igazi” középformátumnak, hiszen elvileg bármilyen formátum, ami nagyobb 36 x 24 mm-nél, de kisebb 4 x 5”-nál, az KF-nek tekinthető – ettől most azonban tekintsünk el).
No, de lássuk, milyen a FujiFilm első elképzelése a digitális középformátumról! A legfontosabb műszaki adatok, és szolgáltatások következnek:
- Időjárásálló kialakítású váz (a megfelelő objektívvel együttesen)
- Fuji G-bajonett
- 8256 x 6192 pixeles felbontás
- Hagyományos, Bayer-féle színszűrővel ellátott (tehát nem X-Trans) szenzor aluláteresztő szűrő nélkül
- 14-bites RAW
- ISO 100-12 800 érzékenységi tartomány (kiterjeszthető ISO 50-102 400 közé)
- Tükör nélküli felépítés
- Kontrasztérzékeléses autofókusz rendszer
- Mechanikus és elektronikus zárrendszer (mech.: 1/4000 mp-60 perc; el.: 1/16 000 mp-60 perc)
- Elektronikus első redőny
- 256 mezős TTL fénymérés
- Érintésérzékeny dönthető és egy irányban kihajtható hátsó kijelző (3,2”, 4/3 oldalarány, 2,36 millió képpontos felbontás)
- Levehető elektronikus kereső (0,5”-os képátló, 3,69 millió képpontos felbontás, 23 mm-es szemtávolság, 0,85x nagyítás, -4/+2 dioptria állítható)
- 3 kép/mp sorozatfelvételi sebesség
- Filmszimulációs módok
- Full HD @ 30 fps videofelvétel
- 1/125 mp vakuszinkron
- Két SD memóriakártya foglalat (UHS-II támogatással)
- USB 3.0 aljzat
- Beépített WiFi modul
- 147,5 x 94,2 x 91,4 mm-es terjedelem
- 920 grammos tömeg
Akinek a szeme a „szokásos” tükörreflexes fényképezőgépekhez szokott, annak kissé furcsa lesz a FujiFilm GFX 50S-t kézbe venni, bár olyan ordítóan nagy különbségek nincsenek a két világ között.
Azonnal szembetűnik a váz magasságához képest hatalmas foglalat – a nagy képérzékelő elé nagy objektívek kellenek, a fizikát még egyelőre senkinek sem sikerült meghazudtolnia. A GFX nekem elsőre úgy tűnt, mint egy éhes madárfióka, ami nyitott csőrrel várja a szüleit..
Ronda, de finom? Nos, igen, ízlések kapcsán sem érdemes vitát szítani, de szerintem a GFX nem a legszebb fotómasina, viszont nagyon kényelmes a fogása és a kezelése, igazi munkagépet alkotott a Fuji mérnökgárdája. Az előlapon például csak két gomb és egy tárcsa található: a foglalat bal oldalán, alul a reteszelés kioldója, fentebb egy programozható nyomógomb látható. A vakuszinkron kábelét a váz előlapjának jobb felső sarkába illesztett csatlakozóhoz kell helyezni.